– Wyróżnione i nagrodzone prace będą stanowić podstawę do rozwiązań przestrzennych wykorzystywanych zarówno w planach miejscowych i działaniach realizacyjnych mówił o zadaniu konkursu Krzysztof Bednarek dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która go zorganizowała.
Urbaniści i architekci musieli podjąć próbę skrócenia dystansu między Manufakturą a ul. Piotrkowską, zastanowić się nad rolą Parku Staromiejskiego, znaleźć receptę na zagospodarowanie kwartałów wokół placu Wolności oraz zaproponować rozwiązania w kwestii komunikacji w tym rejonie.
– Dziękuję, wszystkim zespołom które postanowiły się zająć tak ważnym miejscem – można powiedzieć, sercem Łodzi. Bardzo optymistycznie wygląda, jak została zabudowana przynajmniej w sposób symbolicznej. Mam nadzieję, na tym współpraca się nie zakończy i że państwo będą dalej uczestniczyć w tym wielkim ożywianiu miasta – mówił wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski wręczając dyplomy nagrodzonym i wyróżnionym.
W propozycji zaprezentowanej przez NOW Biuro Architektoniczne, organizatorzy konkursu dostrzegli „kreatywną i spójną wizję zróżnicowanych śródmiejskich przestrzeni kulturowych”. Spodobała się m.in. propozycja nazewnictwa miejsc i obiektów, które mają pojawić się w nowych przestrzeniach publicznych (m.in.: skwer Hilarego Majewskiego czy pasaż Izraela Poznańskiego). W przypadku drugiego nagrodzonego projektu – DIEHL Architekci – jury doceniło „rzetelną analizę stanu aktualnego” oraz „próbę poszukiwania i twórczego odtworzenia elementów tożsamości Łodzi”. Na uwagę zasługuje m.in. śmiała koncepcja odtworzenia doliny rzeki Łódki.
źródło: uml.lodz.pl
Komentarze (0)