Pomysły na serce Łodzi

Pomysły na serce Łodzi
17.12.2009, o godz. 21:56
czas czytania: około 2 minut
0

W Łodzi rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania okolic Placu Wolności, Parku Staromiejskiego i okolic Manufaktury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Najwyżej oceniono propozycje przygotowane przez dwie pracownie: DIEHL Architekci i NOW Biuro Architektoniczne – przyznano im dwa równorzędne drugie miejsca. Autorzy najwyżej ocenionych prac otrzymają nagrody pieniężne wysokości 30 tys. zł. Wyboru spośród 36 zgłoszonych projektów dokonał sąd konkursowy pod kierownictwem prof. zw. dr hab. inż. arch. Sławomira Gzella.

– Wyróżnione i nagrodzone prace będą stanowić podstawę do rozwiązań przestrzennych wykorzystywanych zarówno w planach miejscowych i działaniach realizacyjnych mówił o zadaniu konkursu Krzysztof Bednarek dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, która go zorganizowała.

Urbaniści i architekci musieli podjąć próbę skrócenia dystansu między Manufakturą a ul. Piotrkowską, zastanowić się nad rolą Parku Staromiejskiego, znaleźć receptę na zagospodarowanie kwartałów wokół placu Wolności oraz zaproponować rozwiązania w kwestii komunikacji w tym rejonie.

– Dziękuję, wszystkim zespołom które postanowiły się zająć tak ważnym miejscem – można powiedzieć, sercem Łodzi. Bardzo optymistycznie wygląda, jak została zabudowana przynajmniej w sposób symbolicznej. Mam nadzieję, na tym współpraca się nie zakończy i że państwo będą dalej uczestniczyć w tym wielkim ożywianiu miasta – mówił wiceprezydent Włodzimierz Tomaszewski wręczając dyplomy nagrodzonym i wyróżnionym.

W propozycji zaprezentowanej przez NOW Biuro Architektoniczne, organizatorzy konkursu dostrzegli „kreatywną i spójną wizję zróżnicowanych śródmiejskich przestrzeni kulturowych”. Spodobała się m.in. propozycja nazewnictwa miejsc i obiektów, które mają pojawić się w nowych przestrzeniach publicznych (m.in.: skwer Hilarego Majewskiego czy pasaż Izraela Poznańskiego). W przypadku drugiego nagrodzonego projektu – DIEHL Architekci – jury doceniło „rzetelną analizę stanu aktualnego” oraz „próbę poszukiwania i twórczego odtworzenia elementów tożsamości Łodzi”. Na uwagę zasługuje m.in. śmiała koncepcja odtworzenia doliny rzeki Łódki.

źródło: uml.lodz.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025