1 / 3

Zainaugurowano budowę farmy wiatrowej w Dębnicy Kaszubskiej. Za kilka miesięcy będzie ona produkowała zieloną energię, która wystarczy by zasilić kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych. Ta kolejna farma grupy Uriel w Polsce będzie składała się z 6 turbin o mocy 20,7 MW, a koszt jej budowy to ponad 100 mln zł.

– Właśnie wykonywany jest ostatni fundament pod turbinę wiatrową. Całość budowy łącznie z instalacją i uruchomieniem turbin chcemy zakończyć do marca 2022 r. Wtedy nasza elektrownia zacznie dostarczać zielony, ekologiczny, bezemisyjny prąd do sieci – wyjaśnia Xavier Canals z zarządu spółki DK Farma Wiatrowa.

– Inwestycja w Dębnicy Kaszubskiej to kolejny krok w procesie wdrażania w Polsce zmiany miksu energetycznego, tak istotnego z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz dostosowania się do dyrektyw Unii Europejskiej. To też element realizacji Zielonego Ładu oraz ogłoszonego właśnie programu Polski Ład, który kładzie nacisk na rozwój energii z wiatru – dodał Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.

Sześć wiatraków wytworzy łączną moc 20,7 MW, co wystarczy na zasilenie energią elektryczną ponad 15 tys. gospodarstw domowych. Farma przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do atmosfery o ponad 50 tys. ton rocznie.

W związku z inwestycją spółka w porozumieniu z Zarządem Dróg Powiatowych w Słupsku przyczyni się do remontu części dróg powiatowych. Natomiast coroczne wpływy do budżetu Dębnicy Kaszubskiej wyniosą ok. 700 tys. zł.

Prąd wytwarzany w farmie po wygranej przez inwestora w 2019 roku aukcji będzie zasilał sieć poprzez stację Dębnica Kaszubska należącą do Energa Operator S.A..

– Przygotowania do rozpoczęcia prac budowlanych w takich inwestycjach trwają wiele lat i polegają na uzyskaniu szeregu pozwoleń, opinii oraz decyzji zarówno ze strony starostwa, jak i innych instytucji, kontrolujących i zatwierdzających prawidłowy przebieg inwestycji – mówi Xavier Canals. – Inwestor na mocy podpisanego porozumienia z gminą zobowiązał się do realizacji szeregu inwestycji towarzyszących budowie farmy wiatrowej. W momencie powstania farmy ich kwota wyniesie 250 tys. zł. Później regularnie, co pięć lat spółka będzie inwestowała w komfort życia mieszkańców kolejnych 120 tys. zł. Będzie także dokładać do funduszy sołeckich 25 tys. zł rocznie.

Farma wiatrowa Dębnica Kaszubska to nie jedyne prowadzone przedsięwzięcie grupy Uriel w Polsce. Przed kilkoma miesiącami spółka rozpoczęła prace budowlane w Białym Borze w woj. zachodniopomorskim. Powstaje tam farma z 42 turbinami, obecnie ponad połowa turbin jest już zainstalowana i lada dzień rozpocznie produkcję zielonej energii. Po zakończeniu budowy FW Biały Bór dostarczy energię do ponad 100 tys. domów. Farma przyczyni się do obniżenia emisji CO2 do atmosfery o ponad 350 tys. ton rocznie.

Czytaj więcej

Skomentuj