70 tys. plastikowych butelek, 16 tys. szklanych i 26,7 tys. puszek – tyle surowców włożyli już do recyklomatów mieszkańcy Warszawy. EKO-punkty otrzymane za oddane opakowania wymienia się na nagrody.

Aby otrzymać EKO-punkty za oddane do recyklingu opakowania, należy uruchomić aplikację „ETS Portfel” na smartfonie, zeskanować swój indywidualny kod na recyklomacie i wrzucać pojedynczo surowce. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów można je wymienić na wybraną zniżkę: rabat na kawę, tańszy bilet do kina lub teatru, czy zniżki na imprezy. System jest ekologiczny – maszyny nie wymagają drukowania paragonów i posiadania kart. Łącznie w Warszawie stanie dziesięć takich urządzeń.

Dwie maszyny, które są efektem współpracy z Coca-Colą i Fundacją Nasza Ziemia funkcjonują od połowy lipca. Do maszyn można wrzucać plastikowe i szklane butelki oraz niezgniecione aluminiowe puszki. Jedna maszyna działa przy ul. Ząbkowskiej, druga – tymczasowo wyłączona – zostanie przeniesiona z pl. Bankowego na pl. Mirowski.

– Cieszę się, że mieszkańcy Warszawy tak chętnie korzystają z recyklomatów. To innowacyjny projekt, ponieważ nagrodą za działanie na rzecz ekologii jest m.in. rozrywka, na przykład bilet na spektakl teatralny czy seans filmowy. Jednocześnie przypominamy mieszkańcom, że butelki i puszki są wartościowymi surowcami, które można ponownie wykorzystać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.

Projekt jest elementem warszawskiej kampanii edukacyjnej o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. Akcja #RadyNaOdpady zachęca i podpowiada, jak należy segregować papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne, resztki bio i frakcje zmieszane.

Czytaj więcej

Skomentuj