1 / 4

Ponad 16 ton nielegalnych odpadów z Norwegii zatrzymała zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie udaremnili przywóz z Norwegii na teren Polski ponad 16 ton odpadów.

Do odprawy celnej w Porcie w Świnoujściu zgłoszono odzież używaną. Funkcjonariusze przeprowadzili analizę przedstawionych dokumentów oraz rewizję celną. W trakcie działań stwierdzono odzież używaną pomieszaną z butami, zabawkami, opakowaniami kartonowymi, a nawet z torebkami damskimi.

Ponieważ wśród dokumentów towarzyszących przesyłce nie było dokumentów, jakie mają zastosowanie przy transporcie odpadów, skierowano wniosek do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie o ocenę przywożonego towaru pod kątem spełnienia definicji odpadu.

W ocenie Inspektoratu, przewożony ładunek zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów, należy zakwalifikować do odpadów, a transport stanowi nielegalne przemieszczenie.

Opinia ta byłą podstawą skierowania do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie (GIOŚ) informacji o nielegalnym międzynarodowym przemieszczaniu odpadów. GIOŚ przeprowadzi postępowanie mające na celu powrót odpadów do Norwegii.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Ciekawe… na fotkach widać raczej faktycznie odzież używaną. Ma się znaczyć,że kupując w lumpie kupujemy śmieci? Nie nadążam za naszym krajem .

  2. Co za sukces. Przecież widać, że ten towar miał trafić do secondhandów. Mógł zostać ponownie użyty i się komuś przydać. To nie jest żaden odpadów. Dzielna służba skarbowa, zamiast tropić prawdziwe odpady komunalne ośmiesza się. Wśród ubrań były buty zapakowane w kartony. Ktoś by sobie te buty kupił…pewnie mało używane to ktoś w Norwegii oddał to razem z kartonem tak jak kupił to w sklepie. Nasi się jednak dopatrzyli nielegalnego transportu odpadów.

Skomentuj