Ponad 260 mln złotych wypłacił świętokrzyskim przedsiębiorcom z tarczy antykryzysowej – poinformował Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach. Do maja bieżącego roku wsparcie otrzymało ponad 2 tysiące firm z regionu, co umożliwiło ochronę 71 700 miejsc pracy – podał WUP.

Ponadto z danych urzędu wynika, że kwiecień był kolejnym miesiącem ze spadkiem bezrobocia.

“Pomoc przedsiębiorcom i pracownikom przynosi widoczne efekty” – zaznaczono w komunikacie urzędu. “Najświeższe doniesienia z rynku pracy potwierdzają utrzymanie trendu spadkowego bezrobocia w woj. świętokrzyskim. W kwietniu liczba bezrobotnych w stosunku do marca zmniejszyła się o 1 439 osób. Od końca stycznia bezrobocie w woj. świętokrzyskim spadło o 2 737 osób. Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają również nowych pracowników. Od początku roku do urzędów pracy zgłoszono blisko 9,5 tys. nowych ofert zatrudnienia” – poinformował WUP.

Ponadto firmy dotknięte obostrzeniami sanitarnymi w związku z pandemią COVID-19 mogą się starać o finansowe wsparcie w ramach tzw. „Tarczy 9.0”. Do dotychczasowego katalogu uprawnionych branż dołączyły kolejne, m.in. dotyczące handlu detalicznego, usług i transportu. Wnioski do Wojewódzkiego Urzędu Pracy mogą składać przedsiębiorcy działający na podstawie 59 kodów PKD.

Wsparcie mogą otrzymać również pracodawcy, którzy wcześniej otrzymali już dofinansowania do wynagrodzeń na podstawie poprzednich edycji tarczy. Miesięczna kwota dofinansowania w przeliczeniu na pełny etat wynosi 2 tys. zł, a pomoc może być przyznana na kolejne 3 miesiące.

“Warto się pośpieszyć – ostatni miesiąc dofinansowania to sierpień bieżącego roku” – zaznaczono.

Aby otrzymać wsparcie należy m.in.: prowadzić działalność gospodarczą oznaczoną określonym kodem PKD jako rodzaj przeważającej działalności na dzień 31 marca br. oraz wykazać 40 proc. spadek przychodów w wyniku wprowadzonych obostrzeń sanitarnych.

 

Czytaj więcej

Skomentuj