Pomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała nielegalną przesyłkę ok. 5,2 tys. ton odpadów znajdujących się w 214 kontenerach, które trafiły do morskiego portu w Gdyni z Turcji – poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa KAS Anita Wielanek.

“Kontrola 214 kontenerów z udziałem inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku wykryła ok. 5,2 tysięcy ton odpadów w postaci gleby, ziemi i kamieni. Według deklaracji przewozowych w kontenerach miały znajdować się nasiona roślin” – poinformowała Wielanek.

Zaznaczyła, że ładunek znalazł się na terenie UE z naruszeniem przepisów międzynarodowego przemieszczania odpadów. Przywóz tego typu odpadów wymaga wcześniejszego zgłoszenia i zgody Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

“Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni złożył zawiadomienie do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w Warszawie o nielegalnym przemieszczaniu odpadów. Do czasu zakończenia postępowania, odpady pozostaną pod dozorem celnym. Czynności wyjaśniające w sprawie prowadzi również Prokuratura Rejonowa w Gdyni” – dodała rzeczniczka KAS.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Rozwiązanie jest bardzo proste :
    Masz instalacje(zakład) do czystej ekologicznie utylizacji odpadów możesz sprowadzać , utylizować i generować np. czystą energię, biowęgiel, syngaz.
    Nie, to karać i zamykać te składowiska odpadów, tych pseudo utylizatorów odpadów.
    Tylko pieniężna kara(przekraczająca kilkukrotnie wartość dokonanego przestępstwa) może wpłynąć na tych “biznesmenów”.

Skomentuj