Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Ponad połowa Polaków chce systemu kaucyjnego, który uwzględni kartony do płynnej żywności

Ponad połowa Polaków chce systemu kaucyjnego, który uwzględni kartony do płynnej żywności
19.10.2022, o godz. 15:00
czas czytania: około 3 minut
0

Według badania zrealizowanego przez Kantar Public na zlecenie Fundacji ProKarton, aż 67% Polek i Polaków chce wprowadzenie systemu kaucyjnego, a 58% opowiada się za jego szerokim zakresem, obejmującym także kartony do płynnej żywności. Prawie połowa z nas (48%) wprost popiera objęcie kartonów po mleku i sokach kaucją.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Najnowsza wersja projektu ustawy o systemie kaucyjnym została przedstawiona przez rząd na początku października. System ma obejmować opakowania na napoje – butelki z tworzywa sztucznego, puszki oraz wielorazowe butelki szklane, ale już nie kartony po sokach i mleku. Branża producentów kartonów do płynnej żywności postuluje dodanie tego ostatniego, brakującego typu opakowania.


System kaucyjny od 2025 roku. Jakie są założenia nowego projektu?


 

Badanie Fundacji ProKarton pokazało, że 2/3 (67%) Polek i Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego w naszym kraju. Częściej opowiadają się za tym kobiety, pięćdziesięciolatkowie, osoby z wyższym wykształceniem oraz te z miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Jednocześnie tylko 20% ankietowanych jest przeciwnych temu pomysłowi. Mniejszy entuzjazm przejawiają głównie mężczyźni, najmłodsi respondenci oraz osoby z podstawowym i zawodowym wykształceniem.

 

Chcemy szerokiego systemu

Na pytanie, czy opłata kaucyjna powinna być w Polsce zastosowana do wszystkich typów opakowań po żywności płynnej (butelek plastikowych, butelek szklanych, puszek aluminiowych i kartonów po mleku i sokach), 58% ankietowanych odpowiedziało twierdząco. Porównując odpowiedzi z tymi z roku 2019, kiedy 49% badanych udzieliło analogicznej odpowiedzi, obserwujemy zdecydowany wzrost o 9 punktów procentowych.

Pozytywne stanowisko prezentują częściej kobiety, osoby z wyższym wykształceniem
oraz te z największych miast powyżej 500 tys. mieszkańców. Rzadziej odpowiadają tak mężczyźni, najmłodsi respondenci oraz osoby z podstawowym wykształceniem.

Prawie połowa (48%) Polaków wprost opowiada się za tym, aby kartony po płynnej żywności zostały włączone do systemu kaucyjnego. To wzrost o 3% w stosunku do badania z 2019 roku.

Ze stwierdzeniem tym częściej zgadzają się kobiety, pięćdziesięciolatkowie, osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy największych miast powyżej 500 tys. Mniej pozytywnych odpowiedzi udzielają mężczyźni, badani w wieku 15-17 lat oraz osoby z miast do 19 tys. mieszkańców.

– Wyniki badania pokazują, że system kaucyjny ma poparcie społeczne. Jest szansą na znaczne podniesienie poziomów zbierania odpadów opakowaniowych i na zmniejszenie wykorzystania surowców. W toczącej się dyskusji wskazujemy, że system kaucyjny powinien być szeroki i niedyskryminujący żadnego opakowania. Wykluczenie kartonów do płynnej żywności stworzyłby sytuację, w której tylko niektóre opakowania miałyby systemowe narzędzia do osiągania wysokich poziomów zbiórki. A i konsumenci nie rozumieliby, dlaczego różnicuje się wymagania np. dla opakowań na mleko czy soki. Dlatego tym bardziej cieszy, że Polki i Polacy opowiadają się za szerokim zakresem opakowań z kaucją. Jako branża producentów kartonów do płynnej żywności postulujemy, aby zostały one włączone w Polsce do projektowanego systemu – komentuje Łukasz Sosnowski, prezes Fundacji ProKarton.

***

Metodologia badania:

Badanie zostało zrealizowane przez ośrodek Kantar Public we wrześniu 2022 roku techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI), na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1015 osób powyżej 15 roku życia.

Wyniki dwóch z trzech pytań porównane zostały z danymi z roku 2019, kiedy to Fundacja przeprowadziła podobne badanie. W 2019 roku respondenci zostali zapytani o opłatę depozytową, natomiast w bieżącym badaniu – z uwagi na terminologię przyjętą w projekcie ustawy – terminem użytym była opłata kaucyjna. W celu dokładnego zrozumienia pojęcia i możliwości porównania wyników respondentom została przedstawiona definicja opłaty kaucyjnej, zbieżna z definicją opłaty depozytowej.

O inicjatorach badania:

Fundacja ProKarton została założona przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków. Fundacja powstała w 2011 roku w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie w zakresie edukacji ekologicznej. ProKarton promuje korzystanie z kartonów do płynnej żywności jako opakowań nowoczesnych, gwarantujących najlepszą ochronę zapakowanej w nie płynnej żywności. Opakowania kartonowe posiadają szereg atrybutów ekologicznych, dzięki którym minimalizowaniu ulega ich wpływ na środowisko naturalne.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024