Ponad tysiąc przydomowych oczyszczalni ścieków zbudują polskie i litewskie przygraniczne gminy, by chronić środowisko zlewiska rzeki Niemna i okolicznych jezior. Projekt ma kosztować 4,5 mln euro.

Jak poinformował PAP marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański, projekt będzie finansowany z programu Unii Europejskiej Polska-Litwa. Budowa oczyszczalni rozpocznie się na początku przyszłego roku i zakończy się w roku 2011. Celem projektu jest ochrona Niemna i kilku jezior przed zanieczyszczeniami, które do nich trafiają.
W gminie Płaska w powiecie augustowskim powstanie 700 przydomowych oczyszczalni, zaś w gminach Veiseiai i Kapciamentis – 385 oczyszczalni. Koszt budowy jednej oczyszczalni to ponad 10 tys. zł.

"Problem takich gmin jak nasze to problem dużych odległości między gospodarstwami, więc budowanie systemu zbiorczego oczyszczania jest nieopłacalne i nieefektywne. Stąd pomysł dwustronny, by w tym regionie zbudować system w oparciu o oczyszczalnie przydomowe" – powiedział PAP wójt gminy Płaska Wiesław Gołaszewski. Dodał, że mieszkańcy tych regionów nie mają możliwości podłączenia się do żadnej z sieci, gdyż są one zlokalizowane albo zbyt daleko, albo w niekorzystnym terenie.

źródło: PAP – Nauka w Polsce

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj