Z okazji Światowego Dnia Ziemi zostanie udostępniona specjalna mobilna aplikacja, dzięki której będzie można w łatwy i szybki sposób wspomóc akcję, ucząc się przy tym praw związanych z gospodarką odpadami.

Od 22 kwietnia poprzez specjalną mobilną aplikację „rEKOnesans” każdy będzie mógł podzielić się problemami związanymi z brakiem czystości i porządku w swojej gminie. Zgłaszać można brak pojemników na odpady (w tym do selektywnej zbiórki), dzikie wysypiska czy odpady na poboczach dróg.

Aplikacja przybierze zasady grywalizacji, zabawy zawierającej m.in. licznik kilometrów spędzonych na patrolowaniu otoczenia, a także część poradnikową „Świadomi w środowisku” z informacjami o tym, jak można włączyć się w współtworzenie lokalnego systemu gospodarki odpadami. Stworzona zostanie również baza kontaktów do osób bezpośrednio odpowiedzialnych za gospodarkę odpadami w danym urzędzie gminy lub do jednostek, którym gmina przekazała te zadania.

Aplikacja stworzona przez Fundację Nasza Ziemia jest elementem 22 edycji kampanii „Sprzątania Świata – Polska 2015”, która w tym roku przyświeca hasło „Wyprawa – PoPrawa”. 22 kwietnia wolontariusze Fundacji będą przemierzać ulice Warszawy, by pokazać zainteresowanym, w jaki sposób korzystać z aplikacji oraz skontrolują czystość w odwiedzanych miejscach.

Wolontariusze będą poruszać się w dwóch grupach:

  • Patrol I – stacjonarny 9:00 – 13:00 – działania stacjonarne przy metrze Centrum
  • Patrol II – terenowy 9:00 – 10:00 – działa wspólnie z Patrolem I przy metrze Centrum 10:00 – 10:15 – przejazd metrem na Pola Mokotowskie 10:30 – 11:30 – patrol rowerowy na Polach Mokotowskich 11:30 – 12:00 – przejazd metrem do Lasu Kabackiego 12:00 – 13:00 – patrol rowerowy w Lesie Kabackim

Jak podkreślają samorządy, aktualnie najważniejsza jest edukacja i rzetelna informacja na temat gospodarki odpadami na terenie danej gminy. Celem akcji „Wyprawa – PoPrawa” jest zachęcenie do współodpowiedzialności za miejsce, w którym żyjemy i zaangażowanie w działania na rzecz poszanowania lokalnego środowiska.

Z kolei aplikacja „rEKOnesans” ułatwi dostęp do najważniejszych informacji oraz da możliwość zgłaszania zaobserwowanych w swoim otoczeniu problemów. Pomoże to nam stworzyć ogólnopolski raport o stanie gospodarki odpadami i stanie czystości w polskich gminach” – mówi Sławek Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

Patronat medialny nad kampanią objął miesięcznik „Recykling”.

apka 1

Czytaj więcej

Skomentuj