Podmioty gospodarcze działające na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Polsce stoją przed ogromnym wyzwaniem. Z roku na rok produkujemy coraz więcej odpadów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak każdego roku generuje 358 kg odpadów. Powodami są wzmożona konsumpcja oraz rozwój nurtu fast fashion. 

Tendencja, którą obecnie obserwujemy w naszym kraju, przez lata miała miejsce w krajach Europy Zachodniej. Choć Polska pod względem ilości produkowanych odpadów wciąż jest poniżej unijnej średniej, to – biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu produkcji odpadów – mamy powody do niepokoju. Zaledwie w ciągu 11 lat, w okresie od 2010 do 2021 r., o 1/3 zwiększyła się produkcja odpadów w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jak poradzić sobie z taką górą śmieci? Odpowiedź na to pytanie kryje się pod hasłem recyklingu i ponownego użycia odpadów.

Wyzwanie dla gmin

Przed samorządami odpowiedzialnymi za gospodarkę odpadami stoi zadanie polegające na ograniczeniu odpadów komunalnych i zwiększeniu ilości tych przeznaczonych do recyklingu i ponownego użycia. Nie jest ono łatwe, ponieważ w Unii Europejskiej wdrażane są kolejne przepisy, które zwiększają wymogi w zakresie gospodarowania odpadami, podnosząc wymagany poziom recyklingu...