Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Poseł J. Karnowski: Spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi

Poseł J. Karnowski: Spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi
25.04.2024, o godz. 13:51
czas czytania: około 3 minut
0

80 proc. przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych poniosło stratę za 2023 r. - wskazał prezes izby gospodarczej "Wodociągi Polskie" Paweł Sikorski podczas prac sejmowej komisji ws. wyznaczania cen wody. Z kolei poseł Jacek Karnowski (KO) ocenił, że spółki wodno-kanalizacyjne "chylą się ku upadkowi".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Podczas środowego (24.04.2024) posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poruszono wątek cen wody i ścieków, które dotychczas wyznaczane były przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Członkowie komisji debatowali nad koniecznością prac nad zmianą przepisów w taki sposób, by to jednostki samorządowe mogły decydować o cenach wody.

Zdecydowana większość “na stracie”

64 proc. ankietowanych przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wskazało, że poniosło stratę na swojej działalności za pierwszy kwartał 2024 roku, a 80 proc. taką stratę poniosło za cały ubiegły rok – zauważył prezes izby gospodarczej “Wodociągi Polskie” Paweł Sikorski, odnosząc się do wyników badania, jakie “na dniach” przeprowadziła Izba.
Sikorski dodał, że 75 proc. przedsiębiorstw wstrzymało inwestycje i ograniczyło remonty, 35 proc. utraciło płynność finansową, a 40 proc. zmuszonych było zaciągnąć dodatkowe zobowiązania finansowe. “Ocena branży tych rozwiązań jednak jest negatywna, w związku z tym wnosimy o podjęcie prac” – podkreślił Sikorski.Poseł Jacek Karnowski (KO) stwierdził z kolei, że gdybyśmy zestawili inflację z podwyżkami cen wód w poszczególnych gminach i miastach, to zobaczylibyśmy “olbrzymie norzyce i rozwarcie”. Odniósł się w ten sposób do znacznych dysproporcji między wzrostem cen wody i pozostałych produktów.

“Pamiętajmy, że głównym kosztem ceny wody jest kwestia płacy – a płaca wzrosła o kilkadziesiąt procent – i koszt prądu, który wzrósł o kilkaset procent. Wobec tego przedsiębiorstwa i spółki wodno-kanalizacyjne chylą się ku upadkowi” – zaznaczył podczas posiedzenia komisji Karnowski.

Czy samorządy chcą podwyżek cen wody?

“Woda jest bardzo ważnym i podstawowym elementem życia i żaden samorządowiec – jeśli będzie miał wpływ na zatwierdzanie taryf, tak jak to było przez wiele lat – nie będzie swoich mieszkańców w żaden sposób obciążał nadmiernymi kosztami. (…) Każdy samorządowiec jest pod ręką mieszkańca – w małych gminach szczególnie – i rozliczani są z tego na bieżąco” – powiedział natomiast poseł Łukasz Horbatowski (KO).

W środę podczas posiedzenia Sejmu poseł Waldemar Buda (PiS) ogłosił, że minister infrastruktury Dariusz Klimczak planuje “uwolnić ceny wody”, w związku z czym “ceny wody podskoczą o kilkadziesiąt procent”. Domagał się, by marszałek Sejmu Szymon Hołownia zwołał Konwent Seniorów i “zaczął pracować nad podwyżkami, które niechybnie zmierzają w kierunku Polaków”. Szef resortu infrastruktury odpowiedział posłowi Budzie. “Rząd nie przewiduje żadnych podwyżek (cen) wody. Planujemy zdecentralizować zarządzenie wodami. Polaków nie czekają żadne podwyżki wody, a pan powinien przestać kłamać” – powiedział Klimczak.

Powrót do rad gmin wyłącznej kompetencji do zatwierdzania taryf za wodę i ścieki przewidują założenia do zmiany ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, oraz Prawa wodnego, przygotowywane przez Ministerstwo Infrastruktury. Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów założeń, projektowana zmiana przewiduje częściowy powrót do rozwiązań obowiązujących przed wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024