Polskie spółki – SKA Polska oraz OptiNav – uzyskały dofinansowanie z unijnego programu Horyzont 2020 na wykorzystanie technologii kosmicznych. Dzięki uzyskanym środkom firmy będą mogły zrealizować w praktyce swoje pomysły na posprzątanie przestrzeni kosmicznej.

OptiNav i SKA Polska stworzą specjalne oprogramowanie, które przyczyni się do powstania pierwszego europejskiego systemu aktywnego usuwania odpadów w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem sieci. Powstaje koncepcja „kosmicznej śmieciarki”, która wystrzeliwałaby sieć oplatającą nieczynny obiekt i umożliwiała jego odholowanie.

Na przygotowanie wstępnej fazy projektu spółki otrzymają 2,5 mln zł. Przedsięwzięcie będzie realizowane do 2017 r. z włoskim partnerem.

Usuwanie tzw. śmieci kosmicznych – nieczynnych satelitów, fragmentów rakiet, pozostałości po kolizjach i eksplozjach jest konieczne, ponieważ wszystkie te elementy mogą znaleźć się na kursie statków kosmicznych i zagrażać im.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Skoro polskie firmy nie mogą sorzątać ani w kraju ani w Europie (tam nawet nie ma przetargów!) – to muszą zająć się Kosmosem – /www4.rp.pl/Zadania/311029901-Gmina-Prudnik-nie-zrobi-przetargu-na-odbior-odpadow-wbrew-prawu.html

Skomentuj