Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Posprzątajmy Tatry!

Posprzątajmy Tatry!
kb
27.06.2015, o godz. 6:00
czas czytania: około 2 minut
0

Rusza kolejna, już czwarta edycja, akcji „Czyste Tatry”. Wolontariusze wyruszą 3-4 lipca 2015 r. na tatrzańskie szlaki, żeby oczyścić je ze odpadów i zachęcić do współpracy turystów w ramach edukacji ekologicznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W Tatrzańskim Parku Narodowym przecina się ok. 245 km oznakowanych szlaków turystycznych. Rocznie maszeruje nimi ok. 3 mln turystów. Niestety wielu z nich pozostawia po sobie odpady, co bezpośrednio wpływa na chronione gatunki roślin i zwierząt oraz oddziałuje na glebę, cieki wodne i skały.

Pomysł pierwszej Akcji Czyste Tatry powstał w 2012 r. Corocznie na początku każdego lata do Zakopanego przyjeżdżają wolontariusze z całej Polski, którzy z bazy na Dolnej Równi Krupowej wyruszają na tatrzańskie szlaki, by je posprzątać. Wolontariusze są wyposażeni w biodegradowalne worki na odpady, rękawice, identyfikatory oraz mapy. Każdy z nich wcześniej wybiera rejon gór, w który chce się udać, tak, by żaden szlak nie został pominięty. Dotychczas w ramach trzech poprzednich edycji udało się zebrać łącznie prawie 3 tony odpadów (w 2014 r. – 580 kg), zaś w sprzątaniu wzięło udział 7350 wolontariuszy (w 2014 r. – 3500 osób).

Zasięg tegorocznej akcji obejmuje cały obszar Tatr Polskich czyli wszystkie szczyty dopuszczone do ruchu turystycznego oraz doliny tatrzańskie. To także jaskinie tatrzańskie do których wejdą grotołazi i speleolodzy z klubów i organizacji włączonych do akcji.

Akcja będzie ponownie okazją do integracji młodych ludzi i szansą na nowe przyjaźnie zawiązywane w miasteczku namiotowym. Będą jej towarzyszyć dwudniowe atrakcje: koncerty gwiazd polskiej sceny muzycznej, pokazy filmów górskich oraz spotkania i prelekcje ze sportowcami i himalaistami. Zostanie podjęta próba bicia Rekordu Polski w budowaniu największej parzenicy z surowców wtórnych.

Ogólnopolska Akcja Czyste Tatry organizowana jest przez Stowarzyszenie Czysta Polska, podobnie jak siostrzany cykl akcji sprzątania wybrzeża Bałtyku – Barefoot Projekt Czysta Plaża.

Chętni do udziału w akcji mogą się rejestrować TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024