Zarząd Transportu Miejskiego wydał w 2011 roku ponad 2 mln zł na usuwanie skutków wandalizmu w komunikacji miejskiej. Pomocny może być każdy pasażer, który widząc akty chuligaństwa poinformuje o tym Policję czy Straż Miejską. 5 lipca rozpoczyna się kampania „Powiadom, nie toleruj”, która w kilku odsłonach będzie przypominać pasażerom o takiej możliwości.

Co roku chuligani dewastują pojazdy komunikacji miejskiej – wybijają okna, kradną lub uszkadzają kasowniki, niszczą fotele i inne elementy wyposażenia, pokrywają szyby oraz ściany tramwajów i autobusów trudno usuwalnymi nalepkami i graffiti. Nie oszczędzają też wiat przystankowych – słupków, rozkładów jazdy, szyb i ławeczek.

Zarząd Transportu Miejskiego i przewoźnicy, m.in. Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie, Metro Warszawskie oraz Szybka Kolej Miejska wydają kilka milionów złotych rocznie na pokrycie szkód powstałych w wyniku działalności wandali. Poważne straty z tego tytułu ponosi także przewoźnik kolejowy – Koleje Mazowieckie.

Głównym celem kampanii „Powiadom, nie toleruj” jest uwrażliwienie mieszkańców na wszystkie przypadki wandalizmu oraz skłonienie do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach. Zachęcamy pasażerów, by gdy zauważą, że są wybijane okna w pojazdach, niszczone kasowniki, dewastowane fotele, malowane graffiti na szybach, rozbijane wiaty przystankowe – słupki, rozkłady jazdy, szyby i ławeczki zadzwonili pod numer 112 lub 986. Można też wysłać SMS pod numer 723 986 112 podając numer taborowy pojazdu, nr linii lub lokalizację przystanku. Warto zapisać te numery w telefonie komórkowym.

W ramach kampanii plakaty będą eksponowane na 60 największych przystankach autobusowych oraz w oddziałach Straży Miejskiej m. st. Warszawy i Komendy Stołecznej Policji. Dodatkowo od 5 lipca br. są emitowane spoty na ekranach LCD w środkach komunikacji miejskiej (autobusy, monitory w wagonach Metra Warszawskiego). Jesienią plakaty pojawią się w prawie 1200 pojazdach komunikacji miejskiej.

Akcja rozpoczęła się 5 lipca i potrwa do 30 października.

źródło: ZTM Warszawa

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj