PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Powiat poznański pomaga ukraińskim partnerom

Powiat poznański pomaga ukraińskim partnerom
R.G.
23.02.2023, o godz. 15:01
czas czytania: około 3 minut
0

Blisko 20 ton darów wyjechało w środę (22 lutego br.), z powiatu poznańskiego do rejonu obuchowskiego w Ukrainie. To tylko część regularnego wsparcia poznaniaków dla ofiar wojennej agresji przeciwko Ukrainie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

–  Cieszę się, że ponownie możemy pomóc naszym partnerom – podkreśla starosta poznański, Jan Grabkowski. – Wsłuchujemy się uważnie w potrzeby sygnalizowane przez naszych przyjaciół i w miarę możliwości staramy się sprostać ich oczekiwaniom. Robimy to z potrzeby serca. Chcemy, żeby wiedzieli, że ta część Europy i cały wolny świat jest razem z nimi. Tylko w ubiegłym roku powiat poznański wydał z budżetu ponad 1,5 mln zł na wszystkie działania związane ze wsparciem dla Ukrainy oraz uchodźców przebywających na terenie powiatu poznańskiego – dodaje starosta Jan Grabkowski.

Agregaty, żywność i kołdry       

W środę, z powiatu poznańskiego, do naszych wschodnich sąsiadów wyjechał transport z około 20 tonami darów za ponad 300 tys. zł. Tym razem przekazano 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, żywność długoterminową, taką jak mąka, cukier, makaron, konserwy, a także kosmetyki, chemię gospodarczą, środki czystości i dezynfekcji. Dodatkowo przygotowano stroje sportowe (60 szt.) oraz koce, kołdry i poduszki.

Wsparcie dla ofiar wojny

– Obecnie w rejonie obuchowskim zamieszkuje ponad 89 tys. osób przesiedlonych z najbardziej zniszczonych i bombardowanych części Ukrainy – wyjaśnia Iryna Stareńka, zastępca Zwierzchnika Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego. – Dlatego bardzo dziękujemy za wsparcie, które trafi do naszych rodaków. Dziś jesteśmy w sytuacji, gdzie musimy pomagać naszym mieszkańcom, którzy w wyniku działań wojennych tracą dachy nad głową i jednocześnie wspierać przesiedleńców. Wasza pomoc jest nieoceniona. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za okazane serce i ciepło – dodaje Iryna Stareńka.

Powiat poznański pomaga

Przypomnijmy, że w 2022 r. powiat poznański przekazał na rzecz Ukrainy 12 ton darów (produkty spożywcze i chemiczne), wyremontowany wóz strażacki, dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym oraz samochód terenowy. Prowadzona była również nauka języka polskiego, która w tym roku również będzie kontynuowana. Kursy językowe na różnych poziomach zaawansowania cieszą się bardzo dużą popularnością.

– Nasze wsparcie jest konsekwencją działań podjętych w ubiegłym roku – mówi starosta Jan Grabkowski. – Bardzo chciałbym, jeszcze bardziej zaangażować region Hanower we wspólne, dobre praktyki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. Wierzę, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać się o konkretne działania. Wartość dotychczas udzielonej pomocy szacujemy na około 1,8 mln zł –

Międzynarodowa wideokonferencja

Warto też dodać, że w miniony poniedziałek, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się wideokonferencja. Jej uczestnikami byli przedstawiciele powiatu poznańskiego, członkowie delegacji ukraińskiej, prezydent partnerskiego regionu Hanower w Niemczach Steffen Krach, a także Naczelnik Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego Oleksandr Homon. Podczas narady rozmawiano o nawiązaniu trójstronnej współpracy oraz bieżących potrzebach Ukraińców.  Prezydent Krach zadeklarował chęć niesienia pomocy oraz osobistego spotkania z przedstawicielami rejonu obuchowskiego. W minionym roku z Hanoweru, za pośrednictwem powiatu poznańskiego, do Ukrainy pojechały 3 tony darów. W transporcie znalazły się m. in. koce, kołdry, ubrania, czy zabawki.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024