1 / 5

Blisko 20 ton darów wyjechało w środę (22 lutego br.), z powiatu poznańskiego do rejonu obuchowskiego w Ukrainie. To tylko część regularnego wsparcia poznaniaków dla ofiar wojennej agresji przeciwko Ukrainie.

–  Cieszę się, że ponownie możemy pomóc naszym partnerom – podkreśla starosta poznański, Jan Grabkowski. – Wsłuchujemy się uważnie w potrzeby sygnalizowane przez naszych przyjaciół i w miarę możliwości staramy się sprostać ich oczekiwaniom. Robimy to z potrzeby serca. Chcemy, żeby wiedzieli, że ta część Europy i cały wolny świat jest razem z nimi. Tylko w ubiegłym roku powiat poznański wydał z budżetu ponad 1,5 mln zł na wszystkie działania związane ze wsparciem dla Ukrainy oraz uchodźców przebywających na terenie powiatu poznańskiego – dodaje starosta Jan Grabkowski.

Agregaty, żywność i kołdry       

W środę, z powiatu poznańskiego, do naszych wschodnich sąsiadów wyjechał transport z około 20 tonami darów za ponad 300 tys. zł. Tym razem przekazano 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, żywność długoterminową, taką jak mąka, cukier, makaron, konserwy, a także kosmetyki, chemię gospodarczą, środki czystości i dezynfekcji. Dodatkowo przygotowano stroje sportowe (60 szt.) oraz koce, kołdry i poduszki.

Wsparcie dla ofiar wojny

– Obecnie w rejonie obuchowskim zamieszkuje ponad 89 tys. osób przesiedlonych z najbardziej zniszczonych i bombardowanych części Ukrainy – wyjaśnia Iryna Stareńka, zastępca Zwierzchnika Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego. – Dlatego bardzo dziękujemy za wsparcie, które trafi do naszych rodaków. Dziś jesteśmy w sytuacji, gdzie musimy pomagać naszym mieszkańcom, którzy w wyniku działań wojennych tracą dachy nad głową i jednocześnie wspierać przesiedleńców. Wasza pomoc jest nieoceniona. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za okazane serce i ciepło – dodaje Iryna Stareńka.

Powiat poznański pomaga

Przypomnijmy, że w 2022 r. powiat poznański przekazał na rzecz Ukrainy 12 ton darów (produkty spożywcze i chemiczne), wyremontowany wóz strażacki, dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym oraz samochód terenowy. Prowadzona była również nauka języka polskiego, która w tym roku również będzie kontynuowana. Kursy językowe na różnych poziomach zaawansowania cieszą się bardzo dużą popularnością.

– Nasze wsparcie jest konsekwencją działań podjętych w ubiegłym roku – mówi starosta Jan Grabkowski. – Bardzo chciałbym, jeszcze bardziej zaangażować region Hanower we wspólne, dobre praktyki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. Wierzę, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać się o konkretne działania. Wartość dotychczas udzielonej pomocy szacujemy na około 1,8 mln zł –

Międzynarodowa wideokonferencja

Warto też dodać, że w miniony poniedziałek, w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się wideokonferencja. Jej uczestnikami byli przedstawiciele powiatu poznańskiego, członkowie delegacji ukraińskiej, prezydent partnerskiego regionu Hanower w Niemczach Steffen Krach, a także Naczelnik Administracji Wojskowej Rejonu Obuchowskiego Oleksandr Homon. Podczas narady rozmawiano o nawiązaniu trójstronnej współpracy oraz bieżących potrzebach Ukraińców.  Prezydent Krach zadeklarował chęć niesienia pomocy oraz osobistego spotkania z przedstawicielami rejonu obuchowskiego. W minionym roku z Hanoweru, za pośrednictwem powiatu poznańskiego, do Ukrainy pojechały 3 tony darów. W transporcie znalazły się m. in. koce, kołdry, ubrania, czy zabawki.

Czytaj więcej

Skomentuj