Twórcy klastra chcą znacznego uniezależnienia się części powiatu zamojskiego od zewnętrznych dostaw energii i paliw, a także obniżenia kosztów zaopatrzenia w media energetyczne. Klaster chce też wytwarzać energię na własne potrzeby.

Koordynatorem klastra jest Spółdzielnia Nasza Energia, która od 2014 r. współpracuje z lokalnymi samorządami, podmiotami prywatnymi oraz administracją rządową w celu uruchomienia lokalnej produkcji energii.

Klaster chce stymulować rozwój rolnictwa oraz innowacyjność lokalnej gospodarki z naciskiem na zrównoważony rozwój czystej energetyki opartej o paliwa lokalne, które wykorzystywane będą w transporcie oraz do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W planach jest wykorzystanie do produkcji energii biomasy i odpadów z produkcji rolniczej pochodzących z lokalnych gospodarstw.

– Powołanie Zamojskiego Klastra Energii jest odpowiedzią na aktualne trendy rynkowe, stanowiąc kolejny krok w procesie odbudowy zamojskiej energetyki – tłumaczą inicjatorzy pomysłu.

Współpracę w ramach klastra zadeklarowały m.in.: Veolia Wschód w roli lidera klastra, Miasto Zamość, miejska spółka PGK, gminy Skierbieszów, Komarów-Osada oraz Grabowiec, a także spółki Polenergia, Bioconnect Group i PGE Dystrybucja.

Zamojski Klaster Energii zamierza przystąpić do konkursu dla klastrów pilotażowych, organizowanego przez Ministerstwo Energii i starać się o uzyskanie certyfikatu klastra. Dokumenty do Ministerstwa Energii w celu certyfikacji ZKE zostaną złożone 30 lipca.

Źródło: Zamość.pl, Radio Lublin

Czytaj więcej

Skomentuj