Serwer w grze Minecraft, film z narracją Krystyny Czubówny czy wystawa cyfrowych grafik – w ten sposób organizatorzy akcji “Do ostatniego drzewa” chcą zachować pamięć o Puszczy Białowieskiej i promować jej naturalne dziedzictwo.

– Puszcza Białowieska to jedyny ocalały nizinny las o charakterze naturalnym w naszej części świata. To unikalne w skali globalnej miejsce, zasługuje na szacunek i opiekę – mówią organizatorzy akcji.

Projekt “Do ostatniego drzewa” rozpoczął się od stworzenia cyfrowej kopii puszczy. – Teraz każdy, nie wychodząc z domu, może odwiedzić Puszczę Białowieską i zakochać się w jej grądach, borach, bagnach, strumykach, stawach – piszą twórcy.

Prace nad danymi topograficznymi opartymi na mapach trwały ok. dwa miesiące. Wirtualna wersja puszczy odwzorowuje nawet takie detale jak poszczególne polany czy strumyki.

Wirtualną Puszczę Białowieską można zwiedzić w grze Minecraft. Wystarczy zalogować się na specjalnie stworzony serwer.

Miejsca i ujęcia zrobione w cyfrowej wersji puszczy zostały też zaprezentowane na wystawie, którą otwarto we wtorek w Warszawie.

Wystawa “Do ostatniego drzewa” jest jednocześnie początkiem kampanii edukacyjnej o tym samym tytule. Jak twierdzą organizatorzy, ma ona na celu zwiększenie świadomości istnienia Puszczy oraz zbiórkę podpisów pod petycją domagającą się rozszerzenia obszaru Parku Narodowego stanowiącego obecnie 17 proc. Puszczy Białowieskiej, na cały jej obszar.

Zaplanowano również zbiórkę funduszy na sfinansowanie działalności wolontariuszy monitorujących i dokumentujących stan ochrony przyrody na jej terenie.

Na 3 lipca 2017 roku zaplanowano też premierę blisko półgodzinnego filmu dokumentalnego, w którym pro-bono zagrał Borys Szyc.

Źródła: ostatniedrzewo.pl, PAP Nauka w Polsce

Czytaj więcej

Skomentuj