W południowej części Ursynowa powstanie pierwsze, w ramach programu Mieszkanie Plus, ogromne osiedle zajmujące 15 ha. Budowa rusza na wiosnę.

Umowa na opracowanie dokumentacji projektowej osiedla Nowe Jeziorki w Warszawie została podpisana 7 sierpnia. Zgodnie z opracowaną koncepcją urbanistyczno-architektoniczną na terenie inwestycji powstanie 19 budynków mieszkalnych wraz z pełną infrastrukturą społeczną – szkołą, przedszkolem, boiskiem, a także różnorodną ofertą handlowo-usługową. Leżąca nieopodal stacja PKP Warszawa Jeziorki umożliwi szybki przejazd do centrum Warszawy.

– Program Mieszkanie Plus rozwiązuje problem wielu polskich rodzin jakim są zbyt wysokie koszty wynajmu lub zakupu mieszkania. To pierwsze, najważniejsze założenie programu – mówi Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. – Drugie to wysoka jakość przestrzeni publicznej. Chcemy realizować dobrze zaprojektowane osiedla, które, tak jak Nowe Jeziorki, będą estetycznym, funkcjonalnym i przyjaznym miejscem do życia – dodaje.

Ostateczny kształt osiedla zostanie wypracowany przez dwie pracownie – AMC – Andrzej M. Chołdzyński i 22Architekci – laureatów rozstrzygniętego w połowie marca konkursu na koncepcję warszawskiego osiedla. – Projekt modelowego osiedla Nowe Jeziorki to wyzwanie przede wszystkim na poziomie urbanistycznym, gdyż 10 tys. mieszkańców to skala małego miasta – informuje Maciej Kowalczyk, reprezentujący pracownię 22Architekci.

Nowe Jeziorki to osiedle, na które złoży się 19 budynków wybudowanych niskim kosztem. Będzie to niska zabudowa, która umożliwi odpowiednią cyrkulację powietrza oraz naświetlenie. Mieszkania mają mieć ok. 55-65 m kw. Do każdego lokalu przewidziano pół miejsca parkingowego. Ma to zachęcić mieszkańców do korzystania z kolei. Poza tym na terenie inwestycji ma powstać strefa Tempo 30. Jak widać na wizualizacjach, koncepcje zakładają również trawiaste tarasy na dachach bloków, boiska sportowe, fontanny czy strefy relaksacyjne.

Osiedle Nowe Jeziorki ma kosztować ok. 800 mln zł. Za inwestycję jest odpowiedzialna rządowa spółka BGK Nieruchomości S.A.

Czytaj więcej

Skomentuj