Polski rząd pracuje nad zminimalizowaniem negatywnych skutków epidemii koronawirusa dla krajowej gospodarki. W tym celu planowany jest szereg ułatwień dla przedsiębiorców. Szefowa resortu rozwoju zapewnia: Zmobilizujemy się i wyjdziemy z kryzysu wzmocnieni.

Zbliżający się kryzys gospodarczy związany z recesją w wyniku pandemii koronawirusa wymaga od rządzących podejmowania coraz bardziej konkretnych kroków przeciwdziałających utracie stabilizacji gospodarczej w Polsce.

Zdaniem minister rozwoju, Jadwiga Emilewicz, polski rząd dysponuje środkami finansowymi, które mogą pomóc w utrzymaniu polskiej przedsiębiorczości. Rząd pracuje nad przygotowaniem propozycji antykryzysowej służącej pomocą wobec pracowników i pracodawców.

Dopłaty do pensji i przesunięcie PIT

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg zwraca uwagę na potrzebę zadbania o utrzymanie miejsc pracy, co zapewni stabilizację polskim rodzinom. W tym celu konieczne będzie dopłacanie przez rząd do pensji pracowników, nawet w wysokości 2,5 tys. zł. Ponadto wcześniejsze propozycje obniżenia wynagrodzenia o 20 proc., czy też regulacji czasu pracy, mają pomóc działać elastycznie wobec upadającej polskiej gospodarki.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest przesunięcie zaliczek na PIT pracowników o 3 miesiące. Urząd skarbowy ma przyjąć znacznie uproszczone procedury i formularze składane w celu umorzenia czy rozłożenia na raty podatku dochodowego. Natomiast roczne rozliczenie PIT będzie można składać w tym roku w wydłużonym terminie, do końca maja.

Rząd przyjął projekt tarczy antykryzysowej

Uproszczenia w ZUS-ie i dopłaty do kredytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych również szuka rozwiązań dających ulgę wobec przedsiębiorców. Jednym z nich ma być uproszczony formularz dotyczący wniosku o odroczenie terminu płatności opłat z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Ważną informacją jest fakt uznania okresu zwolnienia ze składek za czas objęty ubezpieczeniem.

Natomiast Polski Fundusz Rozwoju zwraca uwagę na konieczność umożliwienia firmom finansowania bankowego, jednym z takich pomysłów, miałoby być, zdaniem prezesa Funduszu Pawła Borysa wprowadzenie wakacji kredytowych oraz przedłużenie już pobranych kredytów obrotowych.

Instytucją, która może subsydiować finanse przedsiębiorstw jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który wprowadzi do swojej oferty kredyty z gwarancjami, dopłaty do kredytów, finansowanie leasingu i zwiększanie kapitału.

Ponad milion osób może stracić w Polsce pracę na skutek epidemii

Czytaj więcej

Skomentuj