Powstrzymaj agonię Bałtyku

Powstrzymaj agonię Bałtyku
22.07.2009, o godz. 8:45
czas czytania: około 2 minut
0

"Bałtyk umiera" to hasło ogólnopolskiej kampanii konsumenckiej na rzecz zmniejszenia ilości biogenów w ściekach. Celem prowadzonej przez Fundację Nasza Ziemia kampanii jest uzmysłowienie Polakom, niezależnie od ich miejsca zamieszkania, że ich działania mają wpływ na czystość wody w Morzu Bałtyckim.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

W największych miastach Polski (w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Szczecinie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Gliwicach, Jaworznie, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Tychach, Rybniku, Sosnowcu oraz Zabrzu) zawisły plakaty z wizerunkiem umierającego Neptuna. Władca morza umiera, zabija go zbyt duża ilość biogenów, które z każdym praniem dostają się do Bałtyku.

Biogeny to składniki odżywcze (głownie azot i fosfor), które spływają do morza po praniu, czyszczeniu, po każdym użyciu detergentów i nawożeniu pól czy ogrodów. Nadmiar składników odżywczych w morzu prowadzi do wyczerpywania się zapasów tlenu w wodzie, a tym samym do śmierci organizmów morskich.

Nadmierny rozrost fitoplanktonu powoduje też ograniczenie ilości światła w dolnych partiach akwenu, a co za tym idzie, zanik roślinności w głębszych warstwach wody. Ogromna ilość składników odżywczych obumiera i opada na dno.  Tam, w wyniku rozkładu beztlenowego, wydzielany jest silnie toksyczny siarkowodór. Jego obecność oznacza powstawanie pustyń dennych – obszarów bez życia na dnie morza. Obecnie pustynie denne stanowią ponad 10% powierzchni Bałtyku, a tempo ich powstawania rośnie.

Każdy ma na to wpływ, i każdy może ten proces powstrzymać. Wystarczy rozsądnie używać proszku do prania, środków czyszczących czy nawozów. To ograniczy ilość biogenów spływających do Morza Bałtyckiego.

Kampania prowadzona jest w ramach programu „Bałtyk jest w Polsce, Bałtyk jest w Europie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Ekologiczne EkoUnia z Wrocławia. Partnerem programu jest Fundacja Nasza Ziemia oraz szwedzka organizacja Fish Secretaries.
 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2025