Pożar w wieży ciśnień

Pożar w wieży ciśnień
26.08.2008, o godz. 11:58
czas czytania: około 2 minut
0

W zeszły weekend spłonęła spora część zabytkowej wieży ciśnień w Gliwicach. Pożar wybuchł w nocy z piątku na sobotę – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ogień zauważono ok. trzej nad ranem. Przez pięć godzin gasiło go 25 strażaków. Akcję utrudniała wysokość, ściągnięto wszystkie wozy z drabinami. Spłonęła drewniana czasza wieży, wieńcząca ją wieżyczka i stropy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną pożaru było podpalenie. Ktoś musiał wejść do budynku, forsując bramę i zabite okna. Trwa szacowanie strat i śledztwo.

Wieża na stałe wrosła w krajobraz Gliwic. Wkrótce miała stać się mekką sztuki, nowym symbolem miasta. Teraz nie wiadomo nawet, czy uda się ją odbudować. Jak przypomina „Gazeta Wyborcza”, wieża miała stać się jednym z symboli Gliwic. Młodzi artyści z fundacji Plantacja Sztuki szukali miejsca, w którym mogliby stworzyć inkubator sztuki dla młodych twórców. Pomysłem zaadaptowania na ten cel zabytkowej wieży udało im się zarazić Tomasza Gudzowatego, uznanego fotografa, syna jednego z najbogatszych Polaków. Kupił ją z zamiarem udostępnienia jej Plantacji. W tym roku miał ruszyć remont wieży.

Ponad stuletnia zabytkowa wieża ciśnień to zabytek unikatowy nie tylko w skali Śląska, ale i kraju. Powstała na wzniesieniu, przy dzisiejszej ul. Sobieskiego, w 1908 roku. Przez lata dostarczała wodę do południowych dzielnic miasta, w latach 70. przestała funkcjonować. Mimo że szabrownicy rozkradli w niej wszystkie instalacje i wybili szyby, to grubych murów wysokiej na 38 m wieży nie naruszono. Choć monumentalna, ma ledwie 600 m kw. powierzchni użytkowej. Neogotycki walec ma w środku atmosferę katedry: ostrołukowe okna, niesamowicie wysokie wnętrze i masywne ściany podtrzymujące stalowy zbiornik.

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024