Pożary w odpadach wybuchają w weekendy

Pożary w odpadach wybuchają w weekendy
Szymon Mazur
24.04.2018, o godz. 8:57
czas czytania: około 6 minut
9

Pożary na składowiskach, w punktach zbierania odpadów (tzw. PSZOK-ach) i w zakładach przetwarzających odpady to już prawdziwa plaga. Od miesiąca co dwa, trzy dni wybucha pożar odpadów - zwykle wielkogabarytowych lub tworzyw sztucznych. Ogień zazwyczaj pojawia się w weekendy.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Od połowy marca do połowy kwietnia w Polsce wybuchło kilkanaście dużych pożarów w zakładach składujących lub przetwarzających odpady.

Zwykle scenariusz jest podobny. Ogień wybucha rano lub późnym wieczorem, obejmuje kilkaset metrów kwadratowych terenu. Płomienie najczęściej pojawiają się tam, gdzie przechowywana jest frakcja wysokokaloryczna – odpady wielkogabarytowe czy odpady tworzyw sztucznych. Szczególnie wysoki stopień zagrożenia pożarowego występuje podczas wytwarzania i składowania paliw alternatywnych RDF.

Z ogniem walczy zazwyczaj kilkudziesięciu ratowników, czyli od kilku do kilkunastu zastępów strażaków. Nad terenem objętym ogniem unoszą się ogromne czarne chmury toksycznego dymu. To duże zagrożenie dla środowiska, ponieważ w pożarach na terenie zakładów odpadowych zwykle pali się plastik, guma i inne materiały syntetyczne.

Zbyt częste pożary na składowiskach

Dlaczego tak często dochodzi do pożarów w tego typu miejscach? Czy są to celowe podpalenia czy przypadkowe zapłony? Śląska policja prowadzi śledztwo w sprawie pożarów na wysypisku w Jastrzębiu Zdroju, bo tam zdarzyły się one aż cztery razy w ciągu kilkunastu dni. Strażacy podejrzewają podpalenia.

W większości przypadków przyczyną wybuchu ognia w tego typu przedsiębiorstwach jest tzw. czynnik ludzki. Jego uwzględnienie to podstawowy element w eliminacji powstawania źródeł ognia na etapie początkowym. To na właścicielu budynku czy terenu spoczywa pełna odpowiedzialność i obowiązek dołożenia wszelkiej staranności, by zapewnić bezpieczeństwo w tym zakresie.

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA ws. ochrony przeciwpożarowej budynków wymagania dotyczące bezpieczeństwa powinny być zwarte w instrukcji bezpieczeństwa pożarowego.

Skąd ten pożar?

Przyczyny pożarów na składowiskach mogą być różne. Są to uszkodzenia instalacji i urządzeń mechanicznych powstające na skutek tarcia, będące skutkiem wzrostu temperatury. Zdarza się, że w zakładzie dochodzi do uszkodzenia instalacji elektrycznej, przyczyną może być także zły stan instalacji odgromowej lub iskra z wyładowań elektrycznych.

Wśród przyczyn pożarów w zakładach zagospodarowania odpadów wymienia się najczęściej nieostrożność, np. przy paleniu papierosów i porzucenie niedopałka. Pożary mogą powstać także podczas prowadzenia prac remontowych i montażowych, np. spawania gazowego, cięcia piłą ściernicową, opalania opalarką.

Do zapłonu może też dojść przy przeładunku opakowań ciśnieniowych. Zdarza się, że do zakładu zostaje dostarczone zarzewie ognia wraz z odpadami np. niedopałkami. Dlatego strefa przyjęcia odpadów powinna być uważnie i stale obserwowana. Dochodzi też do zapłonów w czasie prac transportowych i załadunkowych oraz przekroczenie temperatury punktu zapłonu składowanych substancji łatwopalnych (samozapłon). Takie samozapłony na składowiskach są trudne do zlokalizowania, a pożar może trwać nawet kilka dni.

W miejscu składowania elektroodpadów może dojść do zapłonu w wyniku zwarcia w baterii akumulatorów dostarczonych wraz z innymi odpadami. Współczesne akumulatory małogabarytowe zawierają dostateczną ilość energii, aby w przypadku zwarcia spowodować zapalenie się opakowania papierowego lub plastikowego. Do zakładów zagospodarowania odpadów mogą też trafić lekkie frakcje ropopochodne benzyn i rozpuszczalników oraz agresywne kwasy i zasady wchodzące w reakcje egzotermiczne z innymi odpadami.

Przypadek czy podpalenie?

Rzeczywistość pokazuje, że pożary składowanych odpadów bywają nieprzypadkowe. Mówi się nawet o likwidowaniu problemu z odpadami kalorycznymi dzięki pożarom. Od 2016 r. nie można składować wysokokalorycznych frakcji odpadów powyżej 6000 kJ/kg suchej masy. Branżowcy są zgodni, że jeżeli dochodzi do podpalenia, to właśnie ze względu na te przepisy.

Eksperci już przed wejściem w życie zakazu składowania odpadów kalorycznych ostrzegali, że ich zagospodarowanie będzie stanowić duży problem. Dotyczy to szczególnie regionów, gdzie nie działają spalarnie.

– Obserwując rynek, działalność uruchamianych spalarni i to, jak można dziś zagospodarować paliwo alternatywne, dochodzimy do wniosku, że najlepszą metodą zagospodarowania w sposób bezpieczny frakcji wysokokalorycznej jest co dwa lata pożar na składowisku – mówi przedstawiciel jednej z regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK).

Walczymy ze smogiem, a co z pożarami?

Polskie miasta są jednymi z najbardziej zanieczyszczonych smogiem. Problem przekroczonych norm związków toksycznych z niskiej emisji zwykle zmniejsza się wiosną, gdy ludzie przestają palić w piecach śmieciami i opałem złej jakości. Poziom zanieczyszczeń „smogowych” w miastach jest jednak monitorowany – mieszkańcy mogą uzyskać informacje o pyle zawieszonym PM10, PM2,5 i benzo(a)pirenie.

Pożar składowiska w Ostrołęce

Niestety emisja zanieczyszczeń w czasie pożarów odpadów nie jest w żaden sposób monitorowana. Można sobie tylko wyobrazić jak wiele toksycznych związków chemicznych trafia do powietrza w czasie pożarów odpadów plastikowych czy gumowych.

Często zdarza się także, że mieszkańcy, zamiast zastosować się do ostrzeżeń straży pożarnej i ograniczyć kontakt z trującym dymem, udają się pod bramę zakładu, w którym wybuchł pożar, aby obejrzeć strażaków w akcji.

Pożary składowisk w marcu i kwietniu. Większość z nich wydarzyło się w weekendy:

  1. W sobotę 10 marca wybuchł pożar na wysypisku w Jastrzębiu Zdroju w woj. śląskim. Gasiło go 36 strażaków z sześciu zastępów. Ogień objął 0,6 ha terenu.

2. Tego samego dnia 10 zastępów straży pożarnej gasiło pożar miejskiego wysypiska śmieci w Gorzowie Wielkopolskim.

3. W Wielką Sobotę 30 marca na wysypisku w Jastrzębiu pożar wybuchł po raz drugi.

4. W nocy z czwartku na piątek 5/6 kwietnia doszło do kolejnego pożaru wysypiska śmieci w Jastrzębiu Zdroju. Akcja gaśnicza trwała pięć godzin, wzięło w niej udział pięć zastępów strażaków.

5. 7 kwietnia w sobotę rano wybuchł pożar na składowisku w Sąspowie w powiecie krakowskim. Z ogniem walczyło kilka jednostek ochotniczej i zawodowej straży pożarnej.

6. 7 kwietnia strażacy przez kilkanaście godzin gasili wielkich rozmiarów hałdę śmieci w Centrum Zagospodarowania Odpadów w Piotrowie Pierwszym koło Kościana w Wielkopolsce. W akcji brało udział 60 strażaków.

7. 7 kwietnia wieczorem wybuchł pożar na wysypisku w Dąbrówce Wielkopolskiej w woj. lubuskim. Do walki z ogniem ruszyło 25 zastępów straży pożarnej. Ogień objął 800 m kw terenu w zakładzie zajmującym się przetwarzaniem surowców na paliwa alternatywne. Podobne pożary wybuchły tam w 2009 i 2015 roku.

8. W niedzielę 15 kwietnia wysypisko w Jastrzębiu płonęło po raz kolejny. Pożar, który objął 980 metrów kw. powierzchni gasiło osiem zastępów strażaków. W tym wypadku sprawą zajęła się policja, bo strażacy ocenili, że czwarty pożar nie może być przypadkiem i być może doszło do podpalenia.

9. 15 kwietnia paliło się także wysypisko w Mielenku Drawskim w woj. zachodniopomorskim. Paliły się tam opony i odpady wielkogabarytowe.

10. 18 kwietnia, w środę na składowisku w Siemianowicach Śląskich zapaliły się odpady zawierające m.in. tworzywa sztuczne. Paliły się odpady gumowe, opony i wykładziny. Z ogniem walczyło 16 zastępów straży pożarnej. Ogień objął 3 tys. m kw. odpadów. Wielki słup czarnego dymu było widać z kilkunastu kilometrów. Pożar wybuchł tam również w sierpniu 2017 r. i listopadzie 2014 r.

11. W niedzielę 22 kwietnia 10 zastępów strażaków gasiło duży pożar na wysypisku śmieci w Łaszewie k. Pleszewa w Wielkopolsce. Dym było widać z odległości wielu kilometrów. Pożar objął około 500 metrów kw. terenu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Envicon – po enviconie od 13.12.2023 AD1A

Komentarze (9)


M

Komentarz #10980 dodany 2018-04-24 11:13:10

Pożary mocno zanieczyszczają powietrze. Ktoś może mieć w tym cel. Kto? UE chociażby. Niezadowolona postawą Polski w innych kwestiach, będą mieli na nas kolejnego "haka". Nie zdziwiłbym się, gdyby podpalacze byli opłacani. Szaleńcy z parlamentu europejskiego są zdolni do wszystkiego.

COŚZACOŚ

Komentarz #11310 dodany 2018-05-14 12:39:43

M napisał/a:

Pożary mocno zanieczyszczają powietrze. Ktoś może mieć w tym cel. Kto? UE chociażby. Niezadowolona postawą Polski w innych kwestiach, będą mieli na nas kolejnego "haka". Nie zdziwiłbym się, gdyby podpalacze...

Najbardziej do powstawania smogu przyczyniają się TURBO DIESLE z samochodów osobowych i dostawczych. Wystarczy powiązać fakty - dlaczego EUROPA ma większy kłopot ze smogiem niż w latach 90-tych (ilość samochodów się nie zwiększyła, zlikwidowano opalanie węglem w domach)??? Właśnie wprowadzenie nowoczesnych diesli w samochodach osobowych, które wytwarzają nawet 6 więcej tlenków azotu (ze względu na wysoką temperaturę spalania), niż pokazują to badania stanowiskowe, powoduje problem ze smogiem. To właśnie tlenki azotu sa odpowiedzialne za unoszenie i utrzymywanie w powietrzu drobnego pyłu. I tak naprawdę spalenie wysypiska mebli jest mniej szkodliwe niż przejazd 100 km samochodem z silnikiem TDI (zwłaszcza z pewnego koncernu, który fałszował dane na potęgę). Ale by wyciągać wnioski trzeba umieć kojarzyć fakty a nie być tylko wykształciuchem….

Komentarz #11185 dodany 2018-05-07 11:55:48

M napisał/a:

Pożary mocno zanieczyszczają powietrze. Ktoś może mieć w tym cel. Kto? UE chociażby. Niezadowolona postawą Polski w innych kwestiach, będą mieli na nas kolejnego "haka". Nie zdziwiłbym się, gdyby podpalacze...

ale bredzisz M.


reko-koko

Komentarz #10981 dodany 2018-04-24 12:56:14

Taniej jest podpalić, bo straż pożarna nie bierze kasy za akcję gaśniczą od właściciela. A jak w Va Banku gaszą dom, który się spalił to strażak podchodzi do właściciela i wystawia rachunek. Poza tym policji nie chce się zrobić śledztwa ws. ew. podpalenia, bo to za trudne i niezbyt wizerunkowe.


see

Komentarz #10988 dodany 2018-04-24 19:34:33

Złapać sprawców, osadzić i skazać i kazać zapłacić surowe kary np. 200 tys zł. Pomoze


security

Komentarz #11294 dodany 2018-05-13 07:19:27

Jak tam śledztwa ws. pożarów? Czy prokuratura docisnęła pracowników? Wiem, że wystarczy weryfikacja zeznań, żeby znaleźć jednego, który kłamie i wtedy się z niego wyciaga prawdę. Powodzenia


eko-log

Komentarz #11304 dodany 2018-05-13 21:35:06

Kolejne dwa duże pożary w ten weekend. To cały czas się dzieje. Co robi prokuratura?


Ogi

Komentarz #13012 dodany 2018-07-23 13:42:12

22 lipca br. POŻAR ODPADÓW NA RIPOK W ZŁOTOWIE !!!


wystarczy wpisac

Komentarz #13211 dodany 2018-08-01 21:38:34

google uskom NOVAGO pożar

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024