Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Poziom recyklingu w Polsce poniżej europejskiej średniej

Poziom recyklingu w Polsce poniżej europejskiej średniej
E. M.
21.03.2024, o godz. 10:47
czas czytania: około 3 minut
0

Mimo że Polska pozostaje poniżej europejskiej średniej pod względem recyklingu tworzyw sztucznych, to obserwujemy obiecujący trend wzrostowy. Według danych przedstawionych przez Annę Kozera-Szałkowską, dyrektor zarządzającą Fundacji PlasticsEurope Polska, wskaźnik recyklingu w Polsce wzrósł o imponujące 8,7% w porównaniu do roku 2018. Jakie kroki podejmie Polska, aby przyspieszyć proces cyrkularności w sektorze tworzyw sztucznych?

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Najnowszy raport na temat cyrkularności w sektorze tworzyw sztucznych w Europie odzwierciedla znaczący postęp, ale również zaznacza istniejące wyzwania w drodze do pełnej gospodarki obiegu zamkniętego. Mimo że Polska pozostaje nieco w tyle za średnimi wynikami europejskimi, z uwagi na system kaucyjny w fazie budowy oraz niewydolny system rozszerzonej odpowiedzialności producenta, konieczne są pilne działania mające na celu zwiększenie dostępności cyrkularnych surowców na całym kontynencie.

Polska poniżej średniej 

– Mimo że poziom recyklingu w Polsce jest poniżej europejskiej średniej, to trend jest wzrostowy. W porównaniu do 2018 r. poziom recyklingu wzrósł o 8,7% – komentuje dane Anna Kozera-Szałkowska, dyrektor zarządzająca Fundacji PlasticsEurope Polska, polskiego oddziału europejskiego stowarzyszenia.

Obecnie cyrkularne tworzywa sztuczne stanowią 13,5% wszystkich używanych w produkcji plastikowych wyrobów i części w Europie. To ważne osiągnięcie, wskazuje, że jesteśmy dopiero połowie drogi do celu wyznaczonego przez mapę drogową The Plastics Transition, zakładającej wykorzystanie cyrkularnych surowców na poziomie 25% do 2030 r. Jednakże, raport ujawnia, że Polska znajduje się poniżej średniej europejskiej. Tylko 10,2% surowców w nowych produktach i częściach z tworzyw sztucznych pochodzi z źródeł cyrkularnych, a wskaźnik recyklingu w 2022 r. wyniósł 21,2%, co jest poniżej europejskiej średniej.

– Niezbędny do sprostania rosnącemu zapotrzebowania na cyrkularne tworzywa, w tym do osiągnięcia obowiązkowych celów w zakresie zawartości recyklatów zwłaszcza w branżach wymagających materiałów najwyższej jakości, jest rozwój recyklingu chemicznego jako technologii uzupełniającej recykling mechaniczny. Do podjęcia niezbędnych inwestycji w tym zakresie potrzebne jest prawne umocowanie tej technologii recyklingu, wraz z modelem bilansu masy z wyłączeniem wykorzystania na cele paliwowe – podkreśla Kozera-Szałkowska.

Brak surowca dla branży recyklingu

Raport identyfikuje kilka głównych wyzwań, w tym rosnącą ilość odpadów tworzyw sztucznych poddawanych spaleniu z odzyskiem energii, mimo że spora część z nich mogłaby być poddana recyklingowi. W Polsce ten wzrost jest jeszcze większy niż średnia europejska. Brak surowca dla branży recyklingu stanowi dodatkową przeszkodę. Konieczne są więc pilne działania, aby zwiększyć dostępność cyrkularnych surowców i utrzymać obecne tempo postępu.

Raport podkreśla również, że w Europie cyrkularne tworzywa sztuczne są produkowane z różnych źródeł surowca, z recyklingu mechanicznego stanowiącego główny udział. Jednakże, sektory opakowań, budownictwa i rolnictwa wykazują największy popyt na te materiały, podczas gdy inne sektory, takie jak motoryzacja, oraz elektronika i elektronika, pozostają w tyle.

Jednym z niepokojących wniosków z raportu jest spadek udziału Europy w światowej produkcji tworzyw sztucznych z 22% w 2006 r. do 14% w 2022 roku. To oznacza, że Europa staje się coraz bardziej zależna od importu, co ogranicza jej zdolność do inwestowania w cyrkularność systemu tworzyw sztucznych. Wzywa się zatem Komisję Europejską do pilnego zainicjowania dialogu Clean Transition Dialogue, mającego na celu zidentyfikowanie przeszkód i znalezienie rozwiązań wspierających transformację sektorów opartych na tworzywach sztucznych w kierunku bardziej cyrkularnego i konkurencyjnego modelu.

– Europejski system tworzyw sztucznych jest zbyt duży, złożony i wzajemnie powiązany, aby jakakolwiek jego część mogła samodzielnie stworzyć konkurencyjną gałąź o obiegu zamkniętym i zerowych emisjach netto. Dlatego wzywamy Komisję Europejską do pilnego zainicjowania dialogu Clean Transition Dialogue, aby wspólnie przyjrzeć się przeszkodom i rozwiązaniom umożliwiającym stworzenie cyrkularnego i konkurencyjnego systemu tworzyw sztucznych w Europie – podsumowuje Virginia Janssens, dyrektor zarządzająca Plastics Europe.

Choć raport potwierdza znaczący postęp w kwestii cyrkularności systemu tworzyw sztucznych w Europie, to wciąż pozostaje wiele wyzwań do pokonania. Pilne działania są potrzebne, aby zwiększyć dostępność cyrkularnych surowców i utrzymać tempa postępu, zarówno na poziomie krajowym, jak i europejskim.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024