Poziomy recyklingu w związkach międzygminnych
Przejmując od gmin członkowskich zadania odpadowe, związek stał się podmiotem odpowiedzialnym za osiągnięcie wymaganych prawem poziomów recyklingu. Jak je obliczać w wypadku, gdy gospodarką odpadami zajmują się związki międzygminne?
Zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Zielonej Górze, poziomy te winny być osiągane w odniesieniu do każdej z gmin członkowskich odrębnie, nie zaś dla całego związku traktowanego jako jednolity podmiot. Tak wynika z dokumentów po kontroli w Związku Celowym Gmin MG-6 z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim.
W ocenie WIOŚ-u, mimo iż związek międzygminny posiada osobowość prawną (a zatem działa w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność), to jednak efekty zadań realizowanych przez związek obciążają nie tylko związek, ale też gminę.
Ocena WIOŚ-u
„Gminy, przekazując zadania własne związkowi w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, zdejmują z siebie obowiązki ich realizacji, ale nie odpowiedzialność z tytułu ich niewykonania” – czytamy w zarządzeniu pokontrolnym WIOŚ-u.
W związku z tym uznać należy, że jeśli kilka gmin członkowskich nie osiągnęło wymaganych poziomów recyklingu, ale poprzez uśrednienie uzyskanych przez gminy członkowskie poziomów związek międzygminny ten poziom osiągnął, to kary pieniężne należy wymierzyć związkowi międzygminnemu za nieosiągnięc...