Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

1,5 mln zł z powiatu poznańskiego na wymianę „kopciuchów”

1,5 mln zł z powiatu poznańskiego na wymianę „kopciuchów”
PAP/dom
08.02.2022, o godz. 11:16
czas czytania: około 2 minut
0

Powiat poznański zabezpieczył w tym roku 1,5 mln zł na dofinansowanie wymiany starego ogrzewania na proekologiczne. Mieszkańcy mogą wnioskować o środki od wtorku. Wsparcie obejmie modernizację lub likwidację pieców opalanych węglem i innym paliwem stałym.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– Główną przyczyną smogu w naszym kraju jest palenie gorszej jakości węglem i śmieciami. Obecnie więc jednym z najważniejszych elementów walki o czyste powietrze jest wymiana tzw. kopciuchów na nowoczesne urządzenia grzewcze – podkreślił starosta poznański Jan Grabkowski. – Priorytetem jest poprawa jakości życia naszych mieszkańców, dlatego tym, którzy myślą proekologicznie, chcemy zrefundować wydatki, obniżając koszt tej inwestycji.

Starosta przypomniał, że do tej pory w ciągu czterech lat w powicie poznańskim udzielono 604 dotacji na kwotę ponad 4 mln zł. W tym roku powiat poznański zabezpieczył na ten cel 1,5 mln zł.

Podobnie jak w latach ubiegłych, mieszkańcy mogą wystąpić o wsparcie ze strony powiatu w zakresie: podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, ogrzewania za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła, ogrzewania za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie kotła na paliwo stałe.

„Wysokość dotacji nie może przekroczyć 80 proc. zgłoszonych we wniosku kosztów kwalifikowanych netto. Na jeden lokal przysługiwać będzie 7 tys. zł, natomiast wspólnota mieszkaniowa może liczyć na 14 tys. zł” – podało Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

O środki mogą wystąpić właściciele lub współwłaściciele lokali znajdujących się na terenie powiatu poznańskiego. Podania od osób prywatnych, podmiotów gospodarczych czy prowadzących działalność rolniczą oraz wspólnot mieszkaniowych przyjmuje kancelaria Starostwa Powiatowego w Poznaniu przy ul. Jackowskiego 18, od 8 do 28 lutego. Wnioski można składać osobiście lub korespondencyjnie.

– To ostatnia chwila, by wymienić stare, bezklasowe piece na bardziej przyjazne środowisku, aby w przyszłości w przypadku kontroli uniknąć ewentualnych kar – wskazał Grabkowski.

Przypomniał, że Sejmik Województwa Wielkopolskiego podjął tzw. uchwałę antysmogową, na podstawie której m.in. osoby posiadające stary piec centralnego ogrzewania muszą go wymienić do końca 2023 r., a posiadacze pieców kaflowych mają czas do końca 2025 r. Po tych terminach właścicielom „kopciuchów”, w razie kontroli systemu ogrzewania, może grozić kara nawet do 5 tys. zł.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024