Reklama

AD1A KUBOTA 04.03-04.04.24

Poznań chce lepszego składowania odpadów niebezpiecznych

Poznań chce lepszego składowania odpadów niebezpiecznych
jwo
04.09.2015, o godz. 9:36
czas czytania: około 3 minut
0

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznań uważa, że czas na zmianę prawa regulującego magazynowanie odpadów niebezpiecznych i wystąpił do Ministra Środowiska z inicjatywą legislacyjną, by je poprawić.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_01.03.24-01.04.24

Leszek Kurek, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP, złożył wniosek do ministerstwa w maju tego roku. Wniosek o zainicjowanie działań legislacyjnych podpisał prezydent Jacek Jaśkowiak. Zdaniem dyrektora przypadki ujawnione w Poznaniu, takie jak choćby magazyny z odpadami niebezpiecznymi przy ul. św. Michała, są najlepszym dowodem na to, że czas na zmiany w prawie.

– Obecnie kontrola firm zbierających odpady jest niezwykle trudna – tłumaczy dyrektor. – Zgodnie z obowiązującym prawem firma może być zarejestrowana w jednym miejscu, gdzie uzyska wymagane zezwolenie, ale zbiera odpady już nielegalnie, w innym obszarze w Polsce. W dodatku jeszcze angażuje pośredników, firmy-słupy, i to dopiero one wynajmują magazyny, gdzie trafiają odpady. W przypadku odkrycia takiego magazynu nieuczciwy przedsiębiorca często likwiduje firmę-słup lub ogłasza upadłość, uchylając się od odpowiedzialności za ich usunięcie – wyjaśnia.

Czytaj także >>> Poznań: niebezpieczne substancje wciąż zagrażają mieszkańcom

Leszek Kurek zwraca uwagę, że takie praktyki mają miejsce nagminnie, bo magazynowanie lub składowanie odpadów, a następnie ich przetworzenie zgodnie z prawem jest kosztowne, podczas gdy nielegalne zagospodarowanie może być nawet o połowę tańsze.

– Solidarna odpowiedzialność wszystkich ogniw pośredniczących, od wytwórcy po ostatecznego odbiorcę odpadów, zdecydowanie zmniejszyłaby skalę problemu – uważa dyrektor. Przypomina on o problemie magazynu w Poznaniu, gdzie jego właściciel zainteresował się nielegalnie magazynowanymi odpadami dopiero po interwencji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska oraz Wydziału Ochrony Środowiska UMP.

– W takich sytuacjach firmy, które magazynują lub składują takie odpady znikają, a samorządy muszą rozwiązać problem i jeszcze za to zapłacić – podsumowuje dyrektor.

Winowajców ściga już policja. W przypadku udowodnienia firmie działań niezgodnych z prawem można cofnąć jej zgodę na działalność, jeżeli ją posiada. Procedury związane z wyegzekwowaniem usunięcia odpadów są skomplikowane i długotrwałe, a w tym czasie “gangsterzy ekologiczni”, jak nazywa ich dyrektor, kontynuują nielegalną działalność w kolejnych miejscach.

Większa odpowiedzialność po stronie właścicieli magazynów i wytwórców odpadów

W propozycji zmiany ustawy przygotowanej przez Wydział Ochrony Środowiska UMP współodpowiedzialnymi za składowanie lub magazynowanie odpadów byliby właściciele nieruchomości, na których są gromadzone odpady. Obecnie nie ponoszą żadnej odpowiedzialności, mimo że z wynajmu czerpią zyski. Zgodnie ze zmianami ponosiliby koszt ich usunięcia i właściwego przetworzenia.

Surowsze restrykcje obowiązywałyby także wytwórców odpadów. Z odpowiedzialności za swoje odpady mogliby być zwolnieni dopiero po udowodnieniu ich przetworzenia, a nie – jak to jest teraz – z momentem przekazania ich innemu odbiorcy. Podobne rygory obowiązują obecnie wyłącznie wytwórców zakaźnych odpadów medycznych lub weterynaryjnych.

W wyjątkowych przypadkach odpady mogłyby być przekazane kolejnemu posiadaczowi zbierającemu odpady, ale tylko raz i także wtedy wymagana byłaby kolejna umowa pomiędzy zbierającymi.

Nieprawidłowemu przechowywaniu odpadów zapobiegłoby też precyzyjne określenie niezbędnych wymagań technicznych i minimalnego wyposażenia dla miejsc przeznaczonych do ich magazynowania, które starający się o zezwolenie powinien spełnić.

Te wszystkie działania nie przyniosą jednak efektu, jeśli nie będą uzupełnione o system informatyczny, umożliwiający szybką weryfikację danych o rodzaju zezwoleń posiadanych przez firmę. Rejestr musiałby obejmować całą Polskę i być uzupełniany na bieżąco.

Przedstawione problemy dotyczą działań na terenie całego kraju – prawdopodobnie na dużą skalę – i są problemem ogólnopolskim, jednakże czy zaproponowane działania zapobiegawcze znajdą zastosowanie zależy wyłącznie od ministra środowiska oraz parlamentu.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024