Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Poznań ma nowy pomnik przyrody. Potężny dąb mierzy aż 30 metrów!

Poznań ma nowy pomnik przyrody. Potężny dąb mierzy aż 30 metrów!
10.03.2021, o godz. 19:03
czas czytania: około 2 minut
0

Stolica Wielkopolski wzbogaciła się o kolejny pomnik przyrody - został nim dąb szypułkowy, któremu nadano imię "Cytadelowców Poznańskich". Drzewo znajduje się przy ul. Za Cytadelą. Uchwałę w tej sprawie przyjęła we wtorek (9 marca 2021) Rada Miasta Poznania

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Drzewo mierzy 30 m wysokości, ma obwód 325 cm na wysokości 130 cm, regularną koronę, charakteryzujące się dużymi wartościami estetycznymi, wyraźnie góruje nad pozostałymi drzewami.

Badania tomograficzne przeprowadzone w 2020 r. nie wykazały uszkodzeń tkanek wewnętrznych drewna. Drewno wewnątrz pnia jest zdrowe, bez uszkodzeń. Wniosek o ustanowienie dębu pomnikiem przyrody zgłosił do Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska – Adam Suwart, Społeczny Opiekun Zabytków.

– Dąb ten stanowi wartościowy składnik flory parku Cytadela. To także cenny świadek historii i nasze dziedzictwo przyrodnicze. Szacujemy, że drzewo ma ok. 130 – 150 lat – mówi zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania Przemysław Surdyk.

Będą kolejne pomniki przyrody w Poznaniu?

– Mój wniosek, który złożyłem jako obywatel, ale i jako Społeczny Opiekun Zabytków – mówi Adam Suwart, wnioskodawca.

– W styczniu 2018 roku ówczesny Wydział Ochrony Środowiska odniósł się do niego pozytywnie. Potem nastąpiły różne formalności. W lutym 2020 r., w związku z przewlekłością postępowania na moją prośbę interweniowała w tej sprawie radna Halina Owsianna. Warto dodać, że możliwa jest także ochrona drzew na podstawie przepisów Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Szczególnie aleje drzew, szpalery, czy inne układy mogą zostać wręcz wpisane do rejestru zabytków. Ochrona Drzewa w postaci Pomnika Przyrody oprócz cech czysto dendrologicznych uwzględnia też kontekst krajobrazowy, oraz aspekty kulturowe związane z drzewem, czy danym obszarem.

Adam Suwart dodaje też, że ma wytypowane kolejne 17 drzew w różnych miejscach Poznania.

Według danych Urzędu Miasta Poznania, w stolicy Wielkopolski znajduje się obecnie 36 pomników przyrody – nie wliczając dębu “Cytadelowców Poznańskich”, w skład których wchodzi 20 pojedynczych drzew, pięć grup drzew, osiem alei i trzy głazy narzutowe.

W budce dla puszczyków zamieszkała wiewiórka

Dąb “Cytadelowców Poznańskich” łatwo odnaleźć na polanie. Jest większy od innych drzew, a dodatkowo znajduje się na nim obecnie obiekt przypominający wielką budkę lęgową dla ptaków. Jej rozmiary wynikają z tego, że została przeznaczona dla puszczyków. Jednak obecnie, według naszych informacji zamieszkiwana jest przez… wiewiórkę. To zapewne jeszcze jeden powód, aby wybrać się na Cytadelę i zobaczyć nowy pomnik przyrody.

Dąb otrzymał imię “Cytadelowców Poznańskich”. Nazwa ta została nadana na cześć uczestników walk o Fort Winiary w lutym 1945 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024