Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Poznań: montaż rusztu w budowanej spalarni

Poznań: montaż rusztu w budowanej spalarni
12.12.2014, o godz. 14:03
czas czytania: około 2 minut
0

Jeszcze przed zimą w poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK) rozpoczął się kolejny etap prac – montaż urządzeń technologicznych. Jednym z pierwszych montowanych urządzeń jest ruszt – najważniejszy element pieca rusztowego, w którym będą spalane odpady.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Montaż rusztu w poznańskiej spalarni odpadów rozpoczął się 10 grudnia 2014 r. Poznańska ITPOK będzie wyposażona w ruszt ruchomy, posuwisto-zwrotny, który zapewni najwyższą jakość spalania odpadów. Technologia ta to najczęściej i najchętniej stosowane w Europie rozwiązanie wykorzystywane do przetwarzania odpadów. Używana jest w ponad 90 proc. europejskich spalarni, których na kontynencie działa w sumie blisko 500. Swoją popularność zawdzięcza optymalnej wydajności, czystości oraz gwarancji bezpieczeństwa.

– Eksperci wskazują, że jest to najbardziej dojrzała technologicznie metoda – znana od dekad i udoskonalana przez lata, której obecny stan zaawansowania pozwala na spełnienie restrykcyjnych norm środowiskowych. Prace związane z montażem urządzenia zakończą się w marcu 2015 roku, czyli mniej więcej rok od rozpoczęcia budowy. Dotychczas wszystkie etapy prac są realizowane w założonych terminach. Jednym z kamieni milowych inwestycji był sfinalizowany we wrześniu etap prac ziemnych. Kolejnym ważnym momentem było osiągnięcie najwyższego punktu konstrukcyjnego zlokalizowanego na wysokości 43,5 metra. Dzięki temu już po 7 miesiącach od wbicia pierwszej łopaty, była gotowa bryła podstawowego obiektu spalarni – hala kotła – podkreśla Szymon Cegielski, dyrektor kontraktu z firmy SITA Zielona Energia.

Pod koniec października spalarnia była doskonale widoczna w swojej okolicy. Było to możliwe dzięki zastosowanej technologii szalunku ślizgowego, która pozwala przy nieprzerwanej całodobowej pracy, uzyskać efekt w postaci przyrostu konstrukcji żelbetowej na poziomie dwóch metrów w ciągu doby. Do tej pory na wzniesienie budynku ITPOK wykorzystano blisko 15 000 m3 betonu oraz 2 500 ton stali, co stanowi już ponad 80 proc. całkowitej ilości betonu i stali, jaka zostanie wykorzystana przy budowie poznańskiej spalarni odpadów.

– Jesteśmy optymistami, jeśli chodzi o postępy przy realizacji tej inwestycji. Równolegle z pracami budowlanymi  prowadzimy szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną. Dążymy do tego, aby w momencie uruchomienia ITPOK  wszyscy mieszkańcy posiadali wiedzę  w zakresie znajomości zasad segregowania odpadów oraz funkcjonowania całego systemu gospodarki odpadami na terenie naszej aglomeracji – mówi Pani Bożena Przewoźna, Pełnomocnik ds. Realizacji Projektu „System gospodarki odpadami dla Miasta Poznania”.

W I kwartale 2015 r. rozpocznie się  m.in. montaż instalacji oczyszczającej spaliny oraz kotła.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024