Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Inwazyjny gatunek raków w Poznaniu na użytku ekologicznym Dębina II. Odłowiono ponad tysiąc osobników

Inwazyjny gatunek raków w Poznaniu na użytku ekologicznym Dębina II. Odłowiono ponad  tysiąc osobników
MŁ/PAP
06.11.2023, o godz. 8:53
czas czytania: około 2 minut
0

Ponad 1. tys. raków gatunków inwazyjnych, głównie raków luizjańskich, odłowionych zostało na użytku ekologicznym Dębina II w Poznaniu. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) poinformował, że to największa akcja przeprowadzona w celu eliminacji tego gatunku ze środowiska w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Raki ze stawów łowiono ręcznie oraz za pomocą pułapek. Odłowy prowadzone były przez profesjonalny zespół na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Ceniony w akwarystyce, na wolności groźny dla ekosystemów

Rak luizjański to pochodzący z Ameryki Północnej gatunek ceniony w akwarystyce na całym świecie. Zwierzęta te bywają ofiarami porzuceń; nadmiernie się rozmnożyły, podgryzają inne zwierzęta w akwarium lub właściciele się nimi znudzili. Raki inwazyjnych gatunków zagrażają rodzimej faunie i w szerszym kontekście zaburzają funkcjonowanie ekosystemów.

To prawdopodobne największe skupisko inwazyjnych raków w Polsce

“Niestety wygląda na to, że populacja na Dębinie jest największą w kraju. W tym roku łącznie odłowiono ponad 1000 raków z dwóch gatunków, ponieważ poza rakiem luizjańskim, na poznańskiej Dębinie zadomowiły się także raki pręgowate. Rak luizjański zdecydowanie dominował” – poinformował dr inż. Mikołaj Kaczmarski z Katedry Zoologii UPP.

Uczelnia podkreśliła, że całe łęgi dębińskie, nie tylko teren użytku ekologicznego, to bardzo cenny obszar przyrodniczy z pozostałościami po dawnych lasach łęgowych rosnących w dolinie Warty, siedlisko wielu gatunków chronionych, w tym m.in. bardzo licznej populacji płazów.

Raki to nie jedyny problem

„Niestety raki to nie pierwszy gatunek inwazyjny, który został tutaj bezmyślnie wprowadzony za sprawą człowieka i zagraża temu wyjątkowemu ekosystemowi. Dwa lata temu na tym terenie przeprowadzono odłowy porzuconych żółwi ozdobnych” – poinformował dr Kaczmarski.

Naukowcy z UPP podkreślili, że odłowy raków luizjańskich będą musiały zostać powtórzone w kolejnych latach. Będą musieli też oszacować dotychczasowe straty, które w wyniku obecności raków odniosły populacje gatunków chronionych.

Rak luizjański jest uznawany za jeden ze 100 najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych w Europie. Odłowione raki zostaną zagospodarowane do celów badawczych, jako pokarm w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024