W 20 stolicach i miastach europejskich świętowano Dzień Wiatru. Przeprowadzono wiele konkursów dla dzieci i młodzieży. We Francji – w całym kraju zorganizowano dni otwarte farm wiatrowych w 41 lokalizacjach, gdzie eksperci byli do dyspozycji odwiedzających. Podobnie świętowano Dzień Wiatru w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech – dni otwarte w kilkunastu farmach, konkursy, wycieczki uczniów i studentów. Odbyły się także warsztaty pokazujące istotę energetyki wiatrowej oraz wystawy konkursowych prac. Natomiast we Włoszech Święto Wiatru stało się impulsem do startu kampanii informacyjnej "Stop the fever", informującej o efektywności energetycznej, wykorzystaniu OZE i globalnym ociepleniu. Odbyła się także ogólnokrajowa konferencja poświęcona rynkowi energetyki wiatrowej we Włoszech.
Celem organizacji Europejskiego Dnia Wiatru było zwrócenie uwagi na konieczność rozwoju wykorzystania energii wiatru i potencjał jaki ma Europa w zakresie wykorzystania energetyki wiatrowej do produkcji energii.
– Cieszymy się, że w Roku Klimatu, tym szczególnym dla Poznania, był on również tego dnia widoczny na mapie Europy i że wraz z innymi europejskimi miastami wspólnie świętowaliśmy Europejski Dzień Wiatru – mówi Joanna Trela, Dyrektor PSEW. – Edukacja na temat korzyści płynących z wykorzystania energetyki wiatrowej jest bardzo ważnym elementem promocji energetyki wiatrowej na całym świecie. Ubiegłoroczne doświadczenia pokazały, że najlepiej jest uczyć się poprzez zabawę. Chcielibyśmy by takich spotkań było więcej i coraz szersze grono ludzi mogło dowiedzieć się więcej na temat działania wiatraków, funkcjonowania farm wiatrowych i korzyści płynących z rozwoju energetyki odnawialnej.
źródło: PSEW
Komentarze (0)