Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Poznań z zachętami dla mieszkańców do wykorzystania deszczówki

Poznań z zachętami dla mieszkańców do wykorzystania deszczówki
Bartłomiej Leśniewski
17.04.2024, o godz. 8:39
czas czytania: około 2 minut
0

Miasto Poznań znów będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

„ Na wtorkowej sesji zgodzili się na to miejscy radni. Nabór wniosków rozpocznie się drugiej połowie maja” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Poznań.

Zatrzymać deszczówkę

– Każdy może oszczędzać wodę na własnej posesji. Miasto już po raz kolejny zachęca do takich działań. Wspieramy tych, którzy chcą przeciwdziałać pogłębiającym się zmianom klimatu – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Wśród licznych korzyści wynikających ze zwiększenia naturalnej retencji warto podkreślić chociażby poprawę lokalnego mikroklimatu czy odciążenie sieci wodociągowej – wylicza prezydent.

Chodzi o to, by woda “nie uciekała” – czyli aby zamiast spływać do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, zostawała w miejscu, w którym spadła i była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków.

Warunki

Nabór wniosków do programu rozpocznie się w drugiej połowie maja. O dofinansowanie będą mogli starać się mieszkańcy Poznania. Wśród nich są zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, instytucje oraz wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. W tym roku poszerzono grono poznaniaków, którzy mogą skorzystać z dotacji. Na wsparcie finansowe na gromadzenie deszczówki mogą liczyć także użytkownicy działek w Rodzinnych Ogrodach Działkowych oraz właściciele własnych ogródków na terenie zarządzanym przez spółdzielnie lub wspólnotę. Dotacja będzie mogła pokryć do 80 proc. kosztów. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą liczyć na pomoc w wysokości do 50 tys. zł, pozostali – do 6 tys. zł.

Nieruchomość, na jaką przysługiwać będzie dofinansowanie, musi znajdować się na terenie Poznania (wnioskodawca musi być jej właścicielem, użytkownikiem wieczystym lub posiadać inny tytuł prawny, który pozwala na dysponowanie nią). I tutaj kolejna zmiana. Pieniądze “pójdą za adresem, a nie osobą”. Oznacza to, że można będzie uzyskać dofinansowanie na więcej niż jedną nieruchomość.

Na co dotacja?

„Pieniądze z programu można będzie przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania (czyli naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową czy pompy zanurzeniowej oraz elementów przyłączeniowych). Dotację można będzie otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego” – wylicza Urząd Miasta Poznań.

W tym roku na małą retencję Miasto Poznań przeznaczy aż milion złotych. Dotacje będą przyznawane według kolejności zgłoszeń wniosków aż do wyczerpania środków.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024