Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Poznań: Złożono mniej niż połowę potrzebnych deklaracji dotyczących wywozu odpadów w przyszłym roku

Poznań: Złożono mniej niż połowę potrzebnych deklaracji dotyczących wywozu odpadów w przyszłym roku
MŁ/PAP
26.12.2021, o godz. 15:02
czas czytania: około 2 minut
0

Mieszkańcy Poznania złożyli dotąd prawie 21 tys. z potrzebnych 50 tys. deklaracji ws. wywozu odpadów w przyszłym roku – poinformował poznański magistrat. Od 2022 r. to samorząd, a nie związek międzygminny, będzie odpowiadać za wywóz śmieci w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W marcu poznańscy radni zagłosowali za opuszczeniem przez Poznań do końca 2021 r. Związku Międzygminnego Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej (ZM GOAP) odpowiadającego za wywóz śmieci z obszaru stolicy regionu i okolicznych gmin. Według wcześniejszych zapowiedzi umowy na odbiór odpadów zawarte przez związek będą obowiązywały do 30 czerwca 2022 r., jednak zostaną przejęte w ramach cesji przez samorząd Poznania.

Bez deklaracji nie będzie odbioru

Poznański magistrat poinformował, że deklaracje dotyczące wywozu śmieci złożone wcześniej w ZM GOAP z końcem 2021 r. stracą ważność. “Stąd konieczność złożenia deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami do końca 2021 r. Bez nich urząd miasta nie będzie posiadał wielu potrzebnych informacji, np. na temat tego, sprzed jakich budynków należy odebrać odpady. Efektem tej sytuacji będą śmieci zalegające przed domami i innymi nieruchomościami” – zaznaczono.

Złożono zaledwie 21 tys. deklaracji

Według danych podanych przez magistrat, do 22 grudnia złożono prawie 21 tys. ze spodziewanych 50 tys. deklaracji w ramach poznańskiego systemu gospodarowania odpadami. Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielach domów jednorodzinnych, działek i domków wypoczynkowych, a także biur, sklepów, restauracji czy punktów usługowych. W imieniu lokatorów bloków i kamienic deklaracje muszą złożyć spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe.

Magistrat podał, że do tej pory około połowę deklaracji złożono drogą elektroniczną. Urzędnicy podkreślili, że można je składać online za pomocą portalu Przyjazne Deklaracje, lub elektronicznie przez platformę ePUAP2. Mieszkańcy mogą również wysłać dokumenty pocztą lub po wcześniejszym zarezerwowaniu wizyty, złożyć je osobiście w jednym z czterech Punktów Obsługi Klienta.

GOAP przestał być efektywny i dostosowany do potrzeb Poznania

Zarejestrowany w 2010 r. ZM GOAP działa od 2013 r. Związek tworzy Poznań i osiem okolicznych gmin. Według założeń ZM GOAP miał sprawnie zarządzać gospodarką odpadami komunalnymi na terenie wszystkich gmin członkowskich, w tym m.in. organizować system, kontrolę odbioru i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Obszar działania GOAP jest podzielony na 15 sektorów odbioru odpadów i obsługuje łącznie 680 tys. mieszkańców.

Na początku roku władze stolicy regionu poinformowały, że rozważają opuszczenie ZM GOAP, ponieważ związek “przestał być efektywny i dostosowany do potrzeb miasta o takiej strukturze jak Poznań”. W marcu za opuszczeniem ZM GOAP jednogłośnie opowiedzieli się wszyscy poznańscy radni miejscy.

Pod koniec sierpnia ZM GOAP poinformował, że decyzję o rezygnacji z członkostwa w związku podjęły wszystkie samorządy w nim zrzeszone, a od 1 stycznia 2022 r. obowiązek zarządzania systemem odbioru odpadów w aglomeracji poznańskiej przejdzie na poszczególne gminy.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024