Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Poznańscy naukowcy wspierają fotowoltaikę

Poznańscy naukowcy wspierają fotowoltaikę
ms
01.04.2015, o godz. 14:44
czas czytania: około 2 minut
0

Pierwsze w Polsce ekoinnowacyjne Laboratorium Fotowoltaiczne uruchomiono na terenie Zespołu Inkubatorów Wysokich Technologii w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym (PPNT). Zgodnie z ideą pomysłodawców, łączy ono naukę z biznesem.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Zainstalowane w Laboratorium systemy fotowoltaiczne o mocy 40 kW mogą wyprodukować 35,2 MWh w skali roku. Taka ilość energii powala na oświetlenie terenu przemysłowego o powierzchni blisko 1 ha. Ponadto, jako uzupełniające źródło zasilania, może także zaspokoić potrzeby linii technologicznej firmy produkcyjnej, oczyszczalni ścieków czy dedykowanych oddziałów diagnostycznych placówek medycznych. Jednak instalacje fotowoltaiczne w głównej mierze będą służyć realizacji projektów badawczo-technologicznych. Badania pozwolą na ustalenie, w jakich warunkach i dla jakich przedsiębiorstw produkcja tego typu zielonej energii jest najbardziej opłacalna. Wytworzona energia elektryczna będzie zużywana na potrzeby własne PPNT.

Pomysłodawcą i wykonawcą laboratorium jest Towarzystwo Gospodarcze Valor. Praca nad budową obiektu trwała blisko cztery lata. Współpracę z Fundacją Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Towarzystwo nawiązało już w 2011 r. Ostatecznie budowę rozpoczęto w 2014 r., dzięki środkom uzyskanym z Programu Unijnego Innowacyjna Gospodarka w ramach wspierania ośrodków innowacyjności.

– W parku rozwijamy szereg obszarów badawczych. Mamy chemię fizykę, biologię, medycynę dlatego istotne było, zwłaszcza w czasie tak ważnym dla źródeł odnawialnych, wejść także w ten obszar. Ochrona środowiska i OZE to w ostatnim czasie strategiczne punkty naszych działań. W efekcie zrealizowaliśmy dużą inwestycje w zakresie zagospodarowania odpadów i Laboratorium Fotowoltaiczne. Parki Technologiczne powinny realizować tego typu przedsięwzięcia. Jest to doskonały przykład powiązania nauki i biznesu, przy wykorzystaniu wsparcia unijnego. Zbudowaliśmy coś, co może posłużyć do popularyzacji nauki poprzez rozpowszechnianie tematyki OZE. Poznański Park Naukowo-Technologiczny realizuje programy edukacyjne z wieloma szkołami oraz oferuje praktyki i staże dla studentów. Placówka to także miejsce spotkań biznesowych uczonych ze studentami i doktorantami z różnych poznańskich uczelni. W Obszarze OZE nie ma jeszcze za dużo tego typu przedsięwzięć, stąd decyzja o powstaniu Laboratorium – mówi prof. dr hab. Jacek Guliński, prezes Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dyrektor PPNT.

– Moja kariera zawodowa w dużej mierze wiąże się z telefonią cyfrową. Patrząc na polską energetykę, nie miałem wątpliwości że stoi ona przed podobnym wyzwaniem, przed którym stała polska telekomunikacja. Stąd właśnie pomysł na biznes w branży energetycznej. Technologia fotowoltaiczna jest tak naprawdę odpowiednikiem technologii komórkowej. Nie ulega wątpliwości, że przyszłość należy do energetyki rozproszonej, czyli do produkcji energii w miejscu jej zużycia. Technologia fotowoltaiczna to właśnie umożliwia. Fotowoltaika jest jednym ze źródeł energii odnawialnej najlepiej rokujących w produkcji zielonej energii w przyszłości – podkreśla Rafał Wiatr, prezes Zarządu Towarzystwa Gospodarczego Valor.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024