1 / 2

Ścieżka w koronach drzew, platforma prowadząca pośród bagien, pływające pomosty, mała architektura czy tablice edukacyjne – to elementy, które w ciągu ostatnich lat pojawiły się w dolinie Szklarki i Cybiny. Poznawcze szlaki rekreacyjno-turystyczne leśnictwa Antoninek doceniło Towarzystwo Urbanistów Polskich, które uznało je za najlepszą zieloną przestrzeń publiczną w kraju w swojej kategorii.

Konkurs Przestrzeń Publiczna 2021 organizowany jest już po raz 15. (pierwsza, ogólnopolska edycja odbyła się w 2007 r., od 2008 r. jego współorganizatorem jest Związek Miast Polskich). Jak podkreślają organizatorzy z TUP, podstawowym celem akcji jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych. Ważne, aby były one utrzymane na poziomie, który jakościowo nie odbiega od światowych standardów w tej dziedzinie. Dodatkowym celem jest promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni oraz mających wysoką wartość społeczną.

Najlepiej zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni

W tym roku nominowanych do konkursu zostało 12 obiektów z całej Polski, które zmieniły swoje oblicze w 2020 r. W kategorii “Najlepiej zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni” zwyciężyły poznawcze szlaki rekreacyjno-turystyczne leśnictwa Antoninek. To zbiór atrakcji, położonych w dolinie rzeki Szklarki, którymi opiekuje się Zakład Lasów Poznańskich.

Poznańska ścieżka w koronach drzew ma ok. 250 m długości. W najwyższym miejscu wznosi się 13 metrów ponad ziemię. Jej częścią jest punkt wypoczynkowo-widokowy, z którego można podziwiać okoliczną przyrodę. Podniebny trakt to nie jedyna atrakcja na terenie leśnictwa Antoninek. Poznaniacy i turyści, którzy wybiorą się na spacer, skorzystać mogą również z ok. 100-metrowej ścieżki przez teren bagienny, o szerokości 1,5 m, zbudowanej na palach (na całej długości jest ona zabezpieczona balustradą). Miłośników przyrody zachwyca także pływający pomost na stawie Browarnym. Z wysokiego nabrzeża prowadzą do niego nowe schody i trap.

Na oznakowanych trasach turystycznych, poza wymienionymi atrakcjami, ulokowano elementy małej architektury – m.in. altany widokowe i wypoczynkowe, stojaki na rowery, ławki i tablice edukacyjne informujące o walorach przyrodniczych i historycznych tej części Poznania.

Wręczenie nagród

Gala wręczenia nagród w konkursie Przestrzeń Publiczna 2021 odbędzie się 3 lutego 2022 r. na Międzynarodowych Targach Poznańskich, podczas obchodów XIV Dnia Urbanisty, organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów BUDMA.

Czytaj więcej

Skomentuj