Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

PPK w sektorze publicznym już od stycznia. Jak dobrze się przygotować?

PPK w sektorze publicznym już od stycznia. Jak dobrze się przygotować?
Barbara Krawczyk
09.11.2020, o godz. 11:00
czas czytania: około 3 minut
3

Od 1 stycznia 2021 r. ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) będą musiały zastosować wszystkie jednostki administracji publicznej! Jest to ważny proces, który należy dobrze poznać. O tym jak przygotować się do nowych przepisów będziemy rozmawiali podczas webinarium, które odbędzie się 1 i 4 grudnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Pracownicze plany kapitałowe (PPK) to powszechny, dobrowolny system długoterminowego oszczędzania. Każdy podmiot, który zatrudnia pracowników, riumbędzie objęty obowiązkiem utworzenia PPK, z kolei pracownicy będą mogli przystąpić do niego dobrowolnie.

PPK dla samorządów

PPK w jednostkach samorządu terytorialnego będzie obowiązkowe już od 2021 r. Dodatkowo aby wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK, będą one musiały zorganizować przetarg (w tym roku przetarg nie jest obowiązkowy). Wynika to z faktu, że w tym samym czasie zaczną obowiązywać nowe przepisy ustawy o zamówieniach publicznych P.z.p. (DzU z 2019 r. poz. 2019). Warto zatem przystąpić do PPK odpowiednio wcześniej, aby uniknąć niepotrzebnego stresu, nie narazić się na niedotrzymanie ustawowych terminów, a przede wszystkim uniknąć kar.

Dlaczego warto wdrożyć PPK w samorządzie do końca 2020 r.? Jakie zmiany nastąpią w roku przyszłym? Jak jednostki administracji publicznej powinny przygotować się do uruchomienia PPK?Jak wygląda proces wdrożenia PPK z perspektywy pracodawcy? Na jakie oszczędności z PPK mogą liczyć pracownicy sektora publicznego? Jak ustrzec się od nieprawidłowości?

Na tego typu pytania odpowiemy na webinarium, którego organizatorem jest firma Abrys. Spotkanie poprowadzi Marek Lewandowski, radca prawny w Togatus Kancelaria Prawna Trojanowski Sławomir i Partnerzy, wchodzącej w skład Grupy Prawnej Togatus.

Adresaci szkolenia

Warto przypomnieć, że w pierwszej kolejności do programu PPK w 2019 r. przystąpiły firmy zatrudniające powyżej 250 osób. Od 1 stycznia 2020 r. firmy zatrudniające 50-249 pracowników, od 1 lipca 2020 r. firmy zatrudniające min. 20 pracowników. Z kolei od 1 stycznia 2021 r. przystąpią pozostali oraz jednostki sektora finansów publicznych. Program obejmie pracowników w wieku 18-54 lat. Z kolei osoby wieku 55-69 lat będą mogli uczestniczyć po złożeniu oświadczenia woli.

Mając na uwadze samorząd terytorialny obowiązek wprowadzenia PPK obejmie: jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki, samorządowe zakłady budżetowe, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, samorządowe instytucje kultury, a także samorządowe osoby prawne utworzone na podstawie odrębnych ustaw w celu wykonywania zadań publicznych.

Do uczestnictwa w webinarium zapraszamy: kadrę zarządzającą, pracowników z działów księgowości oraz kadr i płac, specjalistów z biur rachunkowych oraz pracowników zainteresowanych udziałem w PPK.

Dwa dni eksperckiej wiedzy

Podczas dwóch dni (1 i 4 grudnia) praktycznej wiedzy przedstawione zostaną ogólne założenia działania PPK, terminy i etapy wdrażania PPK przez podmiot zatrudniający. Omówiony zostanie sposób wyboru instytucji finansowej oraz szczegóły zawarcie umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK. Zaprezentowane zostaną również zasady naliczania wpłat do PPK i przekazywanie ich wybranej instytucji finansowej. Na koniec uczestnicy zapoznają się z zasadami odpowiedzialności z tytułu naruszenia ustawy m.in. z czym wiąże się niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK lub niedopełnienie obowiązku dokonywania wpłat do PPK w przewidzianym przepisami terminie.

Webinarium przeprowadzone będzie w formie dwudniowego szkolenia on-line (po ok. 4 godziny) podczas którego uczestnicy będą mogli na bieżąco mogą zadawać pytania wykładowcy. Po zakończonym szkoleniu otrzymają Państwo prezentację oraz link do nagrania szkolenia. Dzięki temu będzie możliwość ponownego zapoznania się z przekazywanymi podczas szkolenia informacjami.

Szczegółowy program wydarzenia został przedstawiony na stronie ppk.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (3)


Realista

Komentarz #103362 dodany 2020-11-10 16:59:42

To PPK to jedna wielka ściema, w biznesie mało kto się na to pisał, bo nikt nie wieży w opowieści o emeryturach, to samo będzie co z OFE


rafał

Komentarz #104091 dodany 2020-11-12 23:58:10

Ja na szczęście należałem do grupy osób które jako pierwsze zostały wpisane do programu i oczywiście tu zostałem. Jak widać póki co dobrze na tym wyszedłem, bo program realnie zarabia i to już od pierwszych wpłat.


Paula

Komentarz #109091 dodany 2020-12-07 21:29:32

Nie ma szans na powtórkę z rozrywki, bo po pierwsze to są juz inne czasy. Mamy swoje rozumy, są media, a poza tym ppk to nie jest dożywotnia deklaracja. W każdej chwili mozna sie wycofać. Plus jeszcze przeciez środki na koncie uczestnicy mogą stale monitorować

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024