Decyzja o uchyleniu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym już zapadła – mówi szef sejmowej komisji “Przyjazne państwo” Janusz Palikot.

Jak pisze „Gazeta Wyborcza”, likwidacja głośnej, ale martwej ustawy, ma być nowym otwarciem i spowodować odblokowanie projektów realizowanych za prywatne i publiczne pieniądze.

Janusz Palikot, który był gościem VIII Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Tarnowie, tłumaczył wczoraj "Gazecie": – W naszej komisji i w PO nie ma już wątpliwości co do konieczności uchylenia ustawy. Wiadomo przy tym, że trzeba zadbać o rozwiązanie, które sprawi, że projekty publiczno-prywatne będą naprawdę opłacalne. Zamiast jednej ustawy będą więc nowelizacje innych. Nad tymi projektami pracujemy – mówił Palikot. Zmienione mają być m.in. ustawy o finansach publicznych i o zamówieniach publicznych.

Ustawę o PPP uchwalono ponad dwa lata temu. Miała być lekarstwem na chroniczne trudności z finansowaniem dużych inwestycji. Partnerstwo publiczno-prywatne polega na tym, że władze publiczne (np. samorząd) wybierają prywatnego inwestora, który za własne pieniądze buduje jakiś obiekt użyteczności publicznej (np. drogę) w zamian za co pobiera przez określony czas opłaty albo jest spłacany z budżetu w ratach.

źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj