Pracownicy ZGO Jarocin stracą pracę? W Poznaniu odbył się protest

Pracownicy ZGO Jarocin stracą pracę? W Poznaniu odbył się protest
jwo
31.01.2017, o godz. 14:34
czas czytania: około 2 minut
4

Około 50 pracowników ZGO w Jarocinie protestowało w poniedziałek przed urzędem marszałkowskim w Poznaniu. Powodem niezadowolenia zatrudnionych jest wpisanie do wielkopolskiego WPGO drugiej w ich regionie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Protest odbył się przeciwko planom wpisania do załącznika inwestycyjnego WPGO drugiej instalacji przetwarzania odpadów w regionie. Jej właścicielem miałby być prywatny inwestor.

Powstanie nowego RIPOK-u, jak mówią władze ZGO, może skutkować likwidacją części miejsc pracy w jarocińskim zakładzie oraz wzrostem cen zagospodarowania odpadów, którą odczuje 250 tys. mieszkańców z 17 samorządów.

– Stanowczo sprzeciwiamy się polityce urzędu marszałkowskiego, polegającej na faworyzowaniu prywatnego przedsiębiorstwa kosztem naszego zakładu, powstałego wskutek wysiłków i zaangażowania 17 samorządów z regionu – poinformował Mateusz Adamkiewicz, Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników ZGO Jarocin.

RIPOK miałby powstać w Pławcach i należeć do tego samego regionu (Region VI województwa), co instalacja w Witaszczykach pod Jarocinem.

Władze ZGO zarzucają władzom województwa bezpodstawną decyzję, marnotrawienie publicznych pieniędzy i faworyzowanie prywatnego inwestora w planach inwestycyjnych.

Po ponad godzinnym oczekiwaniu na reakcję przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, z protestującymi spotkała się członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska.

Według niej obawy są przedwczesne, ponieważ w Pławcach ma powstać nie nowa inwestycja, ale zmodernizowana ma zostać już istniejąca. – To jest instalacja zastępcza, która ma być doposażona w biologię i nowsze technologie odnośnie mechaniki, czyli doczyszczania odpadów komunalnych zmieszanych – tłumaczy Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.

– Potencjał naszej instalacji jest bardzo duży, mamy jedną z najniższych cen zagospodarowania odpadów w całym tym regionie, powiem więcej – w całej Wielkopolsce. Nie można tego zmarnować. Myślę, że cała procedura zostanie teraz dokładnie przeanalizowana, a racje wszystkich stron jeszcze raz będą rozpatrzone – mówił po spotkaniu Michał Manowski, członek Zarządu ZGO.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (4)


Karolina S.

Komentarz #2640 dodany 2017-01-31 16:54:24

Ale na czym oparty jest protest? Ta nowa instalacja jest potrzebna? Czyt. Z bilansu dostępności odpadów zawartym w wpgo jest miejsce na taką instalację? Jak jest, to niestety innych argumentów jak miejsca pracy itp. Jarocin nie może podnosić! A jak nie ma odpadów to wyciąć instalację i juz!


Kometa

Komentarz #2682 dodany 2017-02-02 18:06:05

Jak ktoś jest z tego rejonu, czy rejonu poznańskiego i trochę interesuje się gospodarką odpadami to wie jaki to Inwestor. Ten Inwestor pcha się drzwiami i oknami tam gdzie może i znalazł w końcu "swoją niszę". Mamy już wystarczającą ilość instalacji w tej części Wielkopolski. Nie ma potrzeby budowania kolejnego RIPOK-u.


Eco

Komentarz #2719 dodany 2017-02-05 16:21:24

. Marnotrawienie to było wypłacenie wynagrodzenia generalnemu wykonawcy pomimo nie zakończenia prac oraz bez rozliczenia podwykonawców


cienki bolo

Komentarz #2725 dodany 2017-02-05 23:02:58

bitwa o odpady i o rynek. Ma powstać "być rozbudowana" instalacja w Pławcach, czy to nie czasami Pan Artur Z.? Czy czasami Pan Artur nie ma niezłych pleców w marszałkowie że ze swoja garażową instalacyjka i obietnicą realizacji zakładu spycha na boczny tor instalację bardziej zaawansowaną, już funkcjonującą, dofinansowaną w UE ? Kto siedzi w kieszeni Pana Artura ?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024