Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prąd z biogazu

Prąd z biogazu
07.08.2008, o godz. 13:35
czas czytania: około 2 minut
0

PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopoloskim ogłosił przetarg na budowę układu, który pozwala na przetwarzanie biogazu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Układ kogeneracyjny powstanie na terenie Oczyszczalni Ścieków w Rąbczynie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

50 tysięcy zł – biogaz o takiej wartości jest co miesiąc niewykorzystywany i spalany. Najpierw jest magazynowana w specjalnym zbiorniku o pojemności 1 tysiąca metrów sześciennych i spalany w tzw. pochodni. Na terenie oczyszczalni ścieków powstaje około 65 tysięcy m3 biogazu na miesiąc. W okresie zimowym biogazu wytwarza się jeszcze więcej.

– Część biogazu jest wykorzystywana na miejscu w kotłowniach do produkcji ciepła celem ogrzewania pomieszczeń administracyjno-socjalnych na terenie oczyszczalni, ale także do podgrzewania osadu w procesie fermentacji. Biogaz wykorzystywany jest w około 40%. Pozostała cześć spalana w tzw. pochodni – mówi Jacek Nasiadek, prezes PWiK Wodkan SA w Ostrowie Wielkopolskim.

Wodkan SA na dziś nie jest w stanie zagospodarować technicznie tego nadmiaru biogazu. Stąd pomysł, by nadmiar biogazu zagospodarować i wytwarzać z niego w kogeneracji prąd i ciepło.
 
-To taka inwestycja pod klucz, mała kogeneracja na oczyszczalnię ścieków. Na terenie oczyszczalni w Rąbczynie mają być zamontowane urządzenia, które pozwolą na przetwarzanie biogazu i jego wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej – mówi Stanisław Krakowski, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wodkan SA miałby dodatkowe przychody z produkcji energii elektrycznej z biogazu, a także ze sprzedaży zielonych certyfikatów, bo jest to energia odnawialna.

– Energia elektryczna byłaby wykorzystywana na potrzeby własne oczyszczalni, a spółka nie musiałaby kupować już energii, ewentualna nadwyżka byłaby sprzedawana. Szacujemy, że w kogeneracji byłoby możliwe wytworzenie w ciągu roku około 2 tysięcy MWh. Drugi plus z inwestycji to zielone certyfikaty, które spółka może sprzedawać – mówi Jacek Nasiadek.

W podobny sposób zagospodarowują biogaz oczyszczalnie m.in. we Wrocławiu, Gorzowie, Łodzi, Przemyśli, Żywcu i Nowym Sączu. W Południowej Wielkopolsce byłaby to pierwsza tego typu inwestycja. Dokładny koszt budowy  układu kogeneracji będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu, czyli w połowie września 2008 roku.


Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024