Przedsiębiorstwo Geotermia Podhalańska za dotacje z Unii Europejskiej zamierza zbudować pierwszą elektrownię w Polsce, w której przy produkcji będą wykorzystywane złoża wody geotermalnej odkryte między Zakopanem i Nowym Targiem.

Gorące złoża wody znajdują się w Bańskiej koło Białego Dunajca. W latach 1989-1993 powstał tu pierwszy w Polsce zakład geotermalny. Na przełomie lat 1993 i 1994 sieć ciepłowniczą, wykorzystującą gorącą wodę, podłączono do pierwszych domów we wsi Bańska. Ekspertyzy świadczącą o tym, że pod Bańską złoża geotermalne mają temperaturę 113 stopni Celsjusza.

Byłby to pierwszy taki projekt w Polsce. Władze firmy liczą na pieniądze z Unii Europejskiej przyznane naszemu krajowi w ramach wprowadzania projektów wykorzystujących odnawialne źródła energii. Dysponuje nimi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

– Czekamy na decyzję, przyznającą nam prawo do odwiertu tych wyjątkowo gorących źródeł. Na projekt potrzebujemy 60 mln zł. Mam nadzieję, że dostaniemy te pieniądze. Wtedy będziemy mogli realnie myśleć o zbudowaniu na Podhalu elektrowni produkującej energię z wód geotermalnych – uważa Wojciech Ignacok, prezes Geotermii Podhalańskiej. Mogliby z niej korzystać mieszkańcy Zakopanego, Nowego Targu i innych podhalańskich miejscowości.

źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj