Tylko w tym roku udało się wywieźć z Polski do Wielkiej Brytanii prawie 3,8 tys. nielegalnych odpadów – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Resort zasługi za te działania przypisuje Inspekcji Ochrony Środowiska oraz wprowadzonym zmianom w prawie.

– Tylko w tym roku dzięki skutecznym działaniom Inspekcji Ochrony Środowiska wywieziono z Polski prawie 3,8 tys. ton odpadów, które trafiły do naszego kraju nielegalnie – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Według ministra Kowalczyka to efekt przyjętych nowelizacji ustaw o gospodarce odpadami i o Inspekcji Ochrony Środowiska, które poskutkowały skuteczniejszą walką z nieprawidłowościami w gospodarce odpadami.

Od 7 stycznia do 25 marca 2019 r. z dziewięciu lokalizacji w sześciu województwach odesłano 3772,7 ton odpadów przywiezionych nielegalnie do Polski z Wielkiej Brytanii – informuje ministerstwo.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, jako organ właściwy w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów w Polsce, negocjował zwrot odpadów z brytyjską agencją ds. środowiska. Ogółem w latach 2018-2019 wywiezionych zostało ponad 5000 ton odpadów komunalnych przywiezionych nielegalnie na teren naszego kraju.

– Pomimo wielu skomplikowanych kwestii organizacyjnych, koordynację procesu i ilość odpadów, należy podkreślić doskonałą współpracę GIOŚ z urzędem z Wielkiej Brytanii, z której nielegalnie przyjechały odpady – dodał minister środowiska.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj