Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Prawo energetyczne musi się zmienić

Prawo energetyczne musi się zmienić
19.12.2008, o godz. 13:30
czas czytania: około 2 minut
0

Działania samorządów mogą zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o kilkanaście procent. Jednak najpierw niezbędne jest przyznanie im odpowiednich kompetencji i przyjęcie nowych regulacji prawnych. W opublikowanym niedawno dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku" rola gmin została zmarginalizowana - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Do takich wniosków doszli samorządowcy obradujący w Koninie i Poznaniu na Samorządowej Sesji Klimatycznej. Opublikowany niedawno dokument Ministerstwa Gospodarki „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” osłabia jednak ten entuzjazm.

Dokument przewiduje co prawda  zmiany w prawie energetycznym, które definiują odpowiedzialność gmin za przygotowanie lokalnych planów pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną i ciepło. Nie będzie to jednak możliwe m.in. bez ustawy wprowadzającej związane z energoefektywnością tzw. białe certyfikaty, na którą samorządy bezskutecznie czekają.

Podstawowe znaczenie dla celów polityki energetycznej państwa ma rozwój energetyki odnawialnej. Energetyka odnawialna uniezależnia państwo od importowanej energii, a dzięki zerowej emisji  nie zanieczyszcza środowiska. Dlatego energia pozyskiwana z OZE  ma w przyszłości obsługiwać ok. 90%  kraju. Pojawia się jednak problem kosztów, gdyż budowa 10 tys. MW w energetyce wiatrowej kosztuje około 10 mld euro – to dwa razy taniej niż budowa elektrowni jądrowej o tej samej mocy, ale znacznie drożej niż zakładu produkującego energię z kopalin.

Inwestycje w energetyce odnawialnej są bardzo kosztowne. Gdyby gmina miała je budować tylko ze środków własnych, to przyszłoby jej to z trudem lub nie udałoby się wcale. Dlatego potrzebne jest finansowanie preferencyjne. Możliwe też są oczywiście dotacje unijne w ramach regionalnych programów operacyjnych – tłumaczy Anna Żyła, główny ekolog BOŚ

W ministerialnym dokumencie pt. „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku” przewiduje się pomoc dla inwestorów wykorzystujących OZE w postaci wprowadzenia dodatkowych instrumentów wsparcia o charakterze podatkowym. Zakłada się także utrzymanie zasady zwolnienia z akcyzy energii pochodzącej z OZE. Wciąż jednak brakuje określenia kompetencji  i możliwości prowadzenia inwestycji dla gmin.

Według dyr. Żyły przygotowywany jest program NFOŚiGW nt. wykorzystania OZE poprzez wspieranie inwestycji preferencyjnymi pożyczkami. Tego wsparcia najbardziej potrzebują samorządy, gdyż one będą miały najwięcej do zrobienia. Jednak w obecnym prawie energetycznym brakuje odpowiednich  zapisów. – Ile (…) gmin zdecyduje się na takie rozwiązania, skoro nie ponoszą za nie odpowiedzialności prawnej? – pyta retorycznie dyr. Żyła.

Źródło: Rzeczpospolita 

 

 

 

 

 

 

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024