Reklama

envicon 2023 ad1a

Premier ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków

Premier ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
pap/jw
26.09.2023, o godz. 11:51
czas czytania: około 3 minut
0

Na ponad 3200 inwestycji rząd przeznaczy blisko 1,8 mld zł. To wsparcie dla samorządów, które dzięki dodatkowym środkom mogą przywrócić dawny blask zabytkom. To często budynki, które służą lokalnej społeczności – urzędy, szkoły czy domy kultury.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Mieszkańcy bezpośrednio skorzystają na remontach i renowacji tych miejsc, w których często pracują, uczą się lub spędzają czas wolny. To kolejny program, który podniesie jakość życia naszych obywateli. Wpłynie również pozytywnie na turystkę. Inwestujemy w całą Polskę, bo dla nas nie ma Polski A, B czy C. – zaznaczono w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Inwestycja w przeszłość i przyszłość

Inwestycje w zabytki to inwestycje zarówno w naszą przeszłość, jak i w naszą przyszłość. Historyczne budynki i inne obiekty przybliżają nam losy naszego państwa i pozwalają budować poczucie tożsamości. Jednocześnie często pełnią istotne funkcje – np. szkół, kościołów czy domów kultury. Ich odrestaurowanie to korzyść dla mieszkańców, którzy będą mogli korzystać z ich uroków podczas nauki, pracy czy w czasie wolnym. To także wzmocnienie lokalnej gospodarki – odrestaurowane zabytki to kolejny powód dla turystów do wizyty w danej gminie.

– Rozstrzygnięcie tego kolejnego naboru dotyczącego ochrony zabytków jest przede wszystkim wielką radością, bo obserwujemy, jeżdżąc po Polsce, jak wiele z tych zabytków pięknieje, jak wiele miejsc, które były zapomniane, które dla społeczności lokalnej już niewiele znaczyły – zarastały trawą – nagle stają się atrakcyjne turystycznie, nagle stają się ośrodkami życia społeczności lokalnej. Ile jednocześnie celów realizujemy poprzez ten wspaniały program – trudno naprawdę zliczyć – podkreślił szef polskiego rządu.

– Zabytki to pamięć i piękno – to powtarzamy. Zabytki tworzą naszą tożsamość, poprawiają jakość naszego otoczenia, ale także są wielkim, bardzo istotnym kołem zamachowym gospodarki i rozwoju. Dlatego inwestycje w zabytki, podobnie jak inwestycje w kulturze, to są najbardziej efektywne inwestycje, jakie możemy sobie wyobrazić – dodał minister kultury i dziedzictwa naukowego, prof. Piotr Gliński.

Zabytki jako dobro wspólne

W ramach II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków ponad 3200 różnych projektów otrzyma dofinansowanie.

To specjalny fundusz, z którego mogą korzystać jednostki samorządu terytorialnego. Pieniądze z programu przeznaczane są na prace konserwatorskie i restauratorskie oraz roboty budowlane. Wszystko po to, by zabytki mogły odzyskać dawny blask. W ramach I edycji przekazano ponad 2,5 mld zł na przeszło 4800 projektów odbudowy i konserwacji zabytków w całej Polsce. Łącznie to około 8 tys. inwestycji w całej Polsce o wartości ponad 4 mld zł – dodatkowo, oprócz środków przeznaczanych regularnie na cele ochrony i odnowy zabytków.

– Jednocześnie ten program jest dowodem na bardzo bliską współpracę rządu i samorządu, ponieważ samorządy, które są blisko tych lokalnych zabytków lokalnych, pamiątek historii bardzo chcą o nie dbać, ale nie bardzo mogą sobie na to pozwolić. Dlatego ta współpraca z budżetem państwa, który wykłada lwią część na odnowy zabytków, na restauracje tych zabytków – jest fundamentalna – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Lista beneficjentów II etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków: www.gov.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023