Indeks stanowi kontynuację raportu wydanego w 2019 r. W odróżnieniu do zeszłorocznej edycji, WCI 2020 został odrębnie przygotowany dla: metropolii (8), kategorii miast na prawach powiatu (58) oraz dla miast nie będących miastami na prawach powiatu, posiadających co najmniej 20 tys. mieszkańców (152).
Autorzy raportu poddali „wodnej” analizie w sumie 218 polskich miast w ramach 4 obszarów oraz 14 kategorii:
- Życie (woda pitna, woda brunatna, utrzymanie infrastruktury)
- Kultura i Ludzie (waterfront, błękitna i zielona infrastruktura, harmonijna przestrzeń miejska)
- Zagrożenie (powódź, niedobór (susza), zagrożenie sektorowe, wody opadowe, aktywność samorządu)
- Gospodarka i Biznes (woda dla przemysłu, atrakcyjność biznesowa, transport wodny)
Na podstawie wyników oceny obszarów i podkategorii wyłonione zostały trzy najlepsze miasta, w każdym z rankingów:
- ranking główny dla metropolii
- ranking główny dla miast na prawach powiatu
- ranking główny dla średnich miast
9 zwycięskich miast zostanie nagrodzonych wyjątkowymi statuetkami podczas kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit 2020, który odbędzie się w dniach 17-18 listopada.
Autorzy rankingu WCI 2020
Za realizację WCI 2020 odpowiedzialni byli pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej, która jest organizatorem międzynarodowego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit. Oto oni:
- dr hab. Jerzy Hausner, Przewodniczący Rady Programowej Open Eyes Economy Summit, Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej
- Dr Michał Kudłacz, Katedra Polityk Publicznych, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ekspert OEES
- Dr Jakub Głowacki, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
- Krzysztof Kutek, Dyrektor Pionu Wody w Arcadis
- Marcin Ćmielewski, Specjalista ds. Gospodarki Wodnej w Arcadis
Do współpracy zaproszono ponadto ekspertów Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Uniwersytetu Warszawskiego oraz dziennikarzy branżowych mediów.
Patroni medialni WCI 2020
Główni patroni medialni rankingu to: Business Insider Polska, Gazeta Wyborcza oraz Gazeta.pl.
Patroni medialni rankingu to: BiznesAlert, Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota, Gospodarka Wodna, Teraz Środowisko, UrbNews, Miesięcznik Wodociągi-Kanalizacja, Przegląd Komunalny, PortalKomunalny.pl.
Misja WCI
Problemy miast na świecie, w tym również w Polsce coraz mocniej dotyczą kwestii racjonalnego i efektywnego wykorzystywania zasobów wody w warunkach coraz silniej zauważalnych kryzysów wodnych (powodzie i susze oraz zanieczyszczenia wód), o długotrwałych konsekwencjach. Problemy wodne Polski są znane od dziesięcioleci, jednak sektor ten nie cieszył się szczególną uwagą kolejnych rządów, od początku PRL do dziś. O wodzie pamiętamy, gdy sama się o siebie upomni. Przeobrażenia jakie zachodzą wewnątrz miast, w połączeniu ze zmianami klimatycznymi oraz ponadprzeciętną gęstością zaludnienia, prowadzą do konsekwencji w różnych sektorach gospodarki oraz w polityce wodnej. Dlatego niezbędne jest prowadzenie systematycznej i usystematyzowanej debaty na temat polityki wodnej miast w Polsce. Celem raportu jest skłonienie do refleksji władz miast, naukowców, ekspertów, mieszkańców oraz wspólne wypracowanie standardów, które pozwolą skuteczniej i efektywniej gospodarować zasobami wody.
Premiera rankingu WCI 2020
Premiera rankingu Water City Index 2020 odbędzie się 18 listopada o godz. 16:15 podczas międzynarodowego kongresu ekonomicznego Open Eyes Economy Summit 2020 (17-18 listopada). Link do wydarzenia: https://oees.pl/ruszyla-rejestracja-na-oees-5/
Po oficjalnej premierze wyników, ranking będzie dostępny do pobrania na stronie: https://oees.pl/water-city-index-2020/
Ranking WCI 2019
Istnieje możliwość zapoznania się z rankingiem WCI 2019: https://oees.pl/wp-content/uploads/2019/10/Water-City-Index-2019.pdf
Komentarze (0)