Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

PreZero kupiło kolejne udziały w poznańskim ITPOK-u

PreZero kupiło kolejne udziały w poznańskim ITPOK-u
tom
22.09.2021, o godz. 16:10
czas czytania: około 2 minut
0

PreZero Warszawa z Grupy Schwarz odkupiła od funduszu Marguerite 50% udziałów w poznańskiej instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Transakcji została sfinalizowana 16 września. 

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

Historia poznańskiej spalarni rozpoczęła się w 2011 r. Wtedy to założony w Luksemburgu fundusz inwestycyjny Marguerite oraz SUEZ Polska połączyły siły i stanęły do przetargu na realizację instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych w Poznaniu – pierwszego dużego projektu PPP w sektorze zagospodarowania odpadów w Polsce.

Rok później między miastem Poznań a spółką celową założoną przez SUEZ i Marguerite podpisana została umowa na zaprojektowanie, sfinansowanie i budowę nowoczesnego zakładu, który rocznie może przetworzyć 210 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych oraz na jego eksploatację przez 25 lat.

Udziałowcy projektu uzyskali długoterminowe finansowanie bez regresu do sponsorów od trzech polskich banków: Banku Gospodarstwa Krajowego, PKO Banku Polskiego oraz Banku Pekao S.A. Projekt jest również beneficjentem Funduszu Spójności.

Budowa zakładu, zlokalizowanego w podpoznańskiej przemysłowej dzielnicy Karolin, została ukończona zgodnie z harmonogramem i w ramach założonego budżetu. Od 2017 r., w którym rozpoczęła się eksploatacja, instalacja przetwarzała odpady komunalne z Poznania i ośmiu innych gmin zrzeszonych w Związku Międzygminnym Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, ściśle spełniając przy tym wszystkie krajowe i unijne normy środowiskowe.

Projekt otrzymał wiele nagród, w tym European Waste Deal of the Year 2013 od Project Finance Magazine, Złotą Nagrodę od Europejskiego Centrum PPP (EPEC) przy EBI, a także tytuł Ekologicznej Inwestycji Roku w konkursie Przemysłowa Inwestycja Roku 2014. Dzisiaj, po 10 latach zaangażowania w projekt i prawie pięciu latach eksploatacji zakładu, Marguerite sprzedaje swoje udziały w spółce wspólnikowi – PreZero Warszawa.

– Jesteśmy dumni, że wzięliśmy udział w tym przełomowym projekcie od samego początku, czyli od przetargu poprzez fazę finansowania, projektowania, budowę i pierwsze lata eksploatacji. Przez nasze zaangażowanie w projekt mogliśmy przyczynić się do stworzenia w Poznaniu nowoczesnej instalacji, która znacznie poprawiła gospodarowanie odpadami komunalnymi w mieście, a jednocześnie do rozwoju rynku PPP w Polsce. Jako zarządzający infrastrukturalnymi funduszami greenfield, wierzymy, że będziemy mogli wziąć udział w realizacji kolejnych ważnych projektów w Polsce, również w innych sektorach, takich jak odnawialne źródła energii, transport i telekomunikacja – powiedział William Pierson, partner zarządzający w Marguerite.

– ITPOK w Poznaniu to ważny projekt dla PreZero w Polsce. Dalszy rozwój rynku termicznego przekształcania odpadów w Polsce jest niezbędny na naszej drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym, co doskonale wpisuje się w naszą misję. Traktujemy odpady jako wartościowe surowce wtórne, a dzięki naszym innowacyjnym rozwiązaniom minimalizujemy ilość odpadów, których nie można poddać recyklingowi. Właśnie dla tych odpadów, dla których recykling nie jest możliwy, musimy zapewnić rozwiązania przyjazne środowisku jednocześnie pozwalające nam ograniczyć ich składowanie – podsumował Thomas Sroka Prezes PreZero w Polsce.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024