Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Prezydencka rada ds. samorządów rozmawiała o współpracy międzynarodowej

Prezydencka rada ds. samorządów rozmawiała o współpracy międzynarodowej
MŁ/PAP
21.04.2023, o godz. 9:30
czas czytania: około 2 minut
0

Prezydencka Rada ds. Samorządu Terytorialnego omawiała w czwartek (20.04.2023) kwestie współpracy międzynarodowej samorządów i jakości tej współpracy – powiedział w czwartek przewodniczący tej Jarosław Stawiarski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

 

Rada obradowała w czwartek w Pałacu Prezydenckim. Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego, podkreślił po obradach, że podjęty na nich temat współpracy międzynarodowej samorządów jest bardzo istotny z punktu widzenia samorządów.

 

– Nie ma miasta, miasteczka w Polsce, które nie miałoby partnera po stronie ukraińskiej. Teraz ważne jest, żeby Ukraińcy wstali z kolan, odbudowali swój kraj i przede wszystkim wprowadzili dobrą reformę samorządu terytorialnego, bo to jest powodzenie we wszystkich ich planach na najbliższą przyszłość – zaznaczył Stawiarski.

Wicestarosta powiatu krakowskiego Arkadiusz Wrzoszczyk podkreślił, że samorządy terytorialne wszystkich szczebli rozwijają dość dynamicznie współpracę międzynarodową od wielu lat.

– Głównie ta współpraca dotyczy krajów sąsiadujących, ale również Europy Zachodniej. Coraz częściej dotyczy miast, powiatów, obwodów z Ukrainy. Zaznaczył, że współpraca realizowana jest na różnych polach. Jest to m.in edukacja, kultura, tradycja, ale również bezpieczeństwo i w ostatnim czasie pomoc humanitarna – powiedział.

Wyjaśnił też, jak wygląda taka współpraca. – Konkretne samorządy współpracują z konkretnymi samorządami Ukrainy. Są też i współprace trójstronne – powiedział. Jako przykład podał powiat krakowski, który współpracuje z powiatem monachijskim a teraz dochodzą powiaty ukraińskie: lwowski, kauski czy jarosławski.

Wicestarosta zaznaczył, że najważniejszymi problemami, z którym zwracają się samorządy ukraińskie to kwestie rozwoju, przebudowy, utrzymania dróg i całej administracji.

– To są takie problemy, z którym na bieżąco borykają się samorządy ukraińskie – podkreślił. Przypomniał, że reforma samorządowa na Ukrainie została przerwana działaniami wojennymi. – I tu jest duże pole do współpracy między samorządowcami polskimi a ukraińskimi – dodał.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024