1 / 4

W Nadleśnictwie Jabłonna (woj. mazowieckie) Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w akcji „sprzątaMY”. Razem z uczniami i wolontariuszami sprzątali ze śmieci fragment lasu w szkółce leśnej Skierdy.

– Lasy są naszym wspólnym dobrem, możemy tu odpocząć od miejskiego zgiełku, wyciszyć się. Las jest również ostoją dzikiej przyrody. Dlatego powinniśmy o las wspólnie zadbać, o co apelujemy do wszystkich rodaków – mówiła na zakończenie spotkania Agata Kornhauser-Duda.

Przypomniała, że mimo pracy leśników, którzy co roku z polskich lasów wywożą 100 tys. m³ śmieci, odpady zostawiane w lesie przez ludzi wciąż stanowią ogromne zagrożenie dla zwierząt, powodują skażenie gleby i wód gruntowych, wywołują pożary. Niektóre będą się rozkładać nawet setki, tysiące lat, inne nie rozłożą się wcale.

Prezydent Andrzej Duda podziękował uczestnikom „sprzątaMY”, w tym młodym ludziom, harcerzom, uczniom, wolontariuszom i zachęcił, by organizowali podobne akcje w gronie znajomych. – Pamiętajmy też, kiedy idziemy do lasu, by wypocząć, pospacerować, czy zbierać jagody czy grzyby, postarajmy się zostawić las w co najmniej tak samo dobrym stanie, w jakim go zastaliśmy – apelował.

Akcja „sprzątaMY” została zainicjowana przez parę prezydencką 20 września 2019 r. Andrzej Duda i pierwsza dama posprzątali wówczas wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami fragment Puszczy Białej. Akcji towarzyszy kolejna inicjatywa – „sadzimyMY”.

Czytaj więcej

Skomentuj