Reklama

AD1A TOMRA [15.04-15.05.24]

Prezydent Częstochowy dorabia w miejskiej spółce z Krakowa. Kto jeszcze?

Prezydent Częstochowy dorabia w miejskiej spółce z Krakowa. Kto jeszcze?
MŁ/PAP
09.12.2022, o godz. 14:38
czas czytania: około 2 minut
1

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk został członkiem rady nadzorczej miejskiej spółki w Krakowie. Miesięcznie będzie otrzymywał prawie 5 tys. zł. O powołaniu polityka lewicy zdecydował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – poinformował w piątek portal Interia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Według ustaleń Interii Krzysztof Matyjaszczyk został powołany na członka rady nadzorczej Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK) 18 listopada. Spółka ta, utworzona z inicjatywy władz Krakowa, świadczy usługi związane z sektorem gospodarki komunalnej, w tym odpowiada za funkcjonowanie ekospalarni.

Dziennikarze portalu ustalili, że miesięczne wynagrodzenie prezydenta Częstochowy z tytułu zasiadania w radzie KHK to 5 tys. zł.Krzysztof Matyjaszczyk był m.in. posłem Lewicy i Demokratów, przewodniczącym SLD w Częstochowie. Od 2010 r. jest prezydentem tego miasta.

Nie tylko Krzysztof Matyjaszczyk

Jak pisze Interia, Matyjaszczyk nie jest jedyną osobą, kojarzoną z lewicą, która ma posadę w krakowskich spółkach. Np. Jerzy Wenderlich, były wicemarszałek Sejmu i poseł SLD kilku kadencji – obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, jednej z kluczowych jednostek miejskich.

Wśród innych polityków, zasiadających w krakowskich spółkach, w artykule wymieniono byłego szefa małopolskiej – pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. “Były parlamentarzysta został kierownikiem działu windykacji opłat dodatkowych, choć za odzyskiwanie należności za jazdę autobusami i tramwajami bez biletu odpowiada prywatna firma. Na kierownicze stanowisko, które objął Lipiec, nie przeprowadzono konkursu” – czytamy w Interii.

Jerzy Popiel (PO) kieruje powołaną w 2020 r. jednostkę miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Wcześniej był wiceprezesem innej spółki, zajmującej się budową parkingów, ale rozwiązanej, bo – jak podaje portal – “nie radziła sobie ze swoimi zadaniami”.

Pracę w spółkach miejskich mają też osoby, które – jak czytamy w artykule – utraciły władzę w urzędzie marszałkowskim po wyborach samorządowych w 2018 r.

Były marszałek Małopolski Jacek Krupa (PO) w 2019 r. został dyrektorem w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO). Tego stanowiska – jak podaje Interia – nie było wcześniej w MPO i zostało obsadzone bez konkursu.

Były wicemarszałek województwa Wojciech Kozak (PSL) w 2019 r. zajął stanowisko dyrektora ds. sprzedaży aglomeracyjnej w krakowskich wodociągach.

Andrzej Hawranek (PO) od 2021 r. jest specjalistą ds. kontroli systemu w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Na stanowisko nie ogłoszono konkursu.

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Ach

Komentarz #219153 dodany 2022-12-16 08:19:02

PYTAM: Jak długo jeszcze ?

Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024