Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk został członkiem rady nadzorczej miejskiej spółki w Krakowie. Miesięcznie będzie otrzymywał prawie 5 tys. zł. O powołaniu polityka lewicy zdecydował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski – poinformował w piątek portal Interia.

Według ustaleń Interii Krzysztof Matyjaszczyk został powołany na członka rady nadzorczej Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK) 18 listopada. Spółka ta, utworzona z inicjatywy władz Krakowa, świadczy usługi związane z sektorem gospodarki komunalnej, w tym odpowiada za funkcjonowanie ekospalarni.

Dziennikarze portalu ustalili, że miesięczne wynagrodzenie prezydenta Częstochowy z tytułu zasiadania w radzie KHK to 5 tys. zł.Krzysztof Matyjaszczyk był m.in. posłem Lewicy i Demokratów, przewodniczącym SLD w Częstochowie. Od 2010 r. jest prezydentem tego miasta.

Nie tylko Krzysztof Matyjaszczyk

Jak pisze Interia, Matyjaszczyk nie jest jedyną osobą, kojarzoną z lewicą, która ma posadę w krakowskich spółkach. Np. Jerzy Wenderlich, były wicemarszałek Sejmu i poseł SLD kilku kadencji – obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, jednej z kluczowych jednostek miejskich.

Wśród innych polityków, zasiadających w krakowskich spółkach, w artykule wymieniono byłego szefa małopolskiej – pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. “Były parlamentarzysta został kierownikiem działu windykacji opłat dodatkowych, choć za odzyskiwanie należności za jazdę autobusami i tramwajami bez biletu odpowiada prywatna firma. Na kierownicze stanowisko, które objął Lipiec, nie przeprowadzono konkursu” – czytamy w Interii.

Jerzy Popiel (PO) kieruje powołaną w 2020 r. jednostkę miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna. Wcześniej był wiceprezesem innej spółki, zajmującej się budową parkingów, ale rozwiązanej, bo – jak podaje portal – “nie radziła sobie ze swoimi zadaniami”.

Pracę w spółkach miejskich mają też osoby, które – jak czytamy w artykule – utraciły władzę w urzędzie marszałkowskim po wyborach samorządowych w 2018 r.

Były marszałek Małopolski Jacek Krupa (PO) w 2019 r. został dyrektorem w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania (MPO). Tego stanowiska – jak podaje Interia – nie było wcześniej w MPO i zostało obsadzone bez konkursu.

Były wicemarszałek województwa Wojciech Kozak (PSL) w 2019 r. zajął stanowisko dyrektora ds. sprzedaży aglomeracyjnej w krakowskich wodociągach.

Andrzej Hawranek (PO) od 2021 r. jest specjalistą ds. kontroli systemu w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania. Na stanowisko nie ogłoszono konkursu.

 

 

Czytaj więcej

1 Komentarz

Skomentuj