Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska został raniony nożem podczas koncertu finałowego Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent był reanimowany, przeszedł 5-godzinną operację, jego stan jest ciężki. Napastnik został zatrzymany.

Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem przez mężczyznę, który wszedł na scenę podczas imprezy na rzecz WOŚP. Do ataku nożownika doszło ok. godz. 20:00, w czasie odliczania do “Światełka do nieba”. Sprawca prawdopodobnie dostał się na sceną od tyłu, nie zatrzymywany przez ochronę.

Napastnik kilkukrotnie ugodził prezydenta nożem, po czym zaczął mówić do mikrofonu. – Halo! Halo! Nazywam się Stefan, siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu. Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz – powiedział. Mężczyzna został aresztowany.

Zatrzymany w sprawie ataku na prezydenta Gdańska to 27-letni Stefan W., wcześniej notowany za naruszenie nietykalności cielesnej policjanta oraz rozbój na terenie banku – poinformowała policja.

Szybko przystąpiono do reanimacji – na miejscu byli ratownicy medyczni ubezpieczający imprezę WOŚP. Po ok. 15 minutach prezydenta Adamowicza zabrała karetka do szpitala Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Paweł Adamowicz przeszedł 5-godzinną operację.

– Pacjent żyje, jego stan jest bardzo ciężki. Operacja trwała pięć godzin. Przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie, poważna rana serca, rana przepony, rany jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny – powiedział w nocy z niedzieli na poniedziałek dr Tomasz Stefaniak, który operował Adamowicza.

Incydent skomentował m.in. premier Mateusz Morawiecki. – Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Brudzińskiego do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem – powiedział premier.

– Niewytłumaczalny akt niewytłumaczalnego barbarzyństwa. Chcę złożyć rodzinie pana prezydenta wyrazy najszczerszego współczucia. Jestem pełen nadziei, że nie dojdzie do sytuacji dramatycznej. Mam nadzieję, że ta walka zakończy się sukcesem – powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński.

Od rana w Gdańsku trwa zbiórka krwi na rzecz prezydenta Adamowicza. Miasto oferuje też pomoc psychologiczną dla osób, którymi wstrząsnął wypadek.

Czytaj więcej

Skomentuj