Na wniosek śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej sąd tymczasowo aresztował prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego. W prokuraturze usłyszał on cztery kolejne zarzuty, w tym m.in. dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Górczyńskiemu złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych.

W poniedziałek Prokuratura Krajowa poinformowała, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego ponownie zatrzymali prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosława Górczyńskiego (zgodził się na podawanie pełnych danych osobowych), aktualnie zawieszonego w pełnieniu funkcji. Zatrzymanie miało związek ze śledztwem prowadzonym przez śląski wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach w sprawie przestępstw korupcyjnych.

Szereg zarzutów 

“Prokurator przedstawił Jarosławowi G. cztery kolejne zarzuty, w tym dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Jarosławowi G. złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych. Monety te zostały zabezpieczone podczas przeszukania mieszkania podejrzanego w marcu 2023 roku” – poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.Kolejne trzy zarzuty, które usłyszał w prokuraturze prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022. Według śledczych zataił posiadanie złotej monety o wadze 1 kg, którą kupił za 210 tysięcy złotych.

Obawa matactwa

“Z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania oraz realną obawę matactwa prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie” – dodała PK.

Jak przypomniała PK, już w marcu 2023 roku prokurator przedstawił Jarosławowi Górczyńskiemu łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego.

“Prokuratura przypomina, że zgodnie z art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k. sprawca przestępstwa udzielenia korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną oraz sprawca płatnej protekcji – nie podlega karze, jeżeli korzyść lub jej obietnica zostały przyjęte, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten dowiedział się o popełnionym przestępstwie” – przypomniała PK.

“Prokuratura apeluje do osób, które udzieliły korzyści majątkowej Jarosławowi G., aby w celu skorzystania z klauzuli niekaralności art. 229 § 6 kk i art. 230 a § 3 k.k., zgłaszały się do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach lub do CBA” – dodała PK.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przypomniał w poniedziałek na Twitterze, że w materiale śledztwa ws. prezydenta Ostrowca Św. znajduje już m.in. upubliczniony przez CBA materiał filmowy dokumentujący wręczenie łapówki Jarosławowi Górczyńskiemu.


Moment przekazania łapówki prezydentowi Ostrowca Św. został uwieczniony na nagraniu [FILM]


 

Na opublikowanym nagraniu widać jak Górczyński przyjmuje od nieznanego mężczyzny, mówiącego “to na działkę”, plik pieniędzy, który chowa go do wewnętrznej kieszeni marynarki. Na filmie przedstawiono też kolejną sytuację, w trakcie której ktoś zwraca się do prezydenta Ostrowca Św.: “Jarku dycha starczy?”, na co ten odpowiada: “Słuchaj, ja nie narzucam”. Chwilę później przyjmuje pieniądze, które również chowa do kieszeni marynarki.

To kolejne postępowanie toczące się ws. prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w ostatnich latach

W 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej zarzucała Jarosławowi Górczyńskiemu przekroczenie uprawnień przy procedurach dotyczących przetargów śmieciowych z 2016 r. poprzez “uniemożliwienie złożenia prawidłowych ofert podmiotom innym niż podmiot dotychczas świadczący te usługi”. W 2020 roku do sądu trafił akt oskarżenia. W maju 2021 roku Sąd Okręgowy w Kielcach prawomocnie uniewinnił samorządowca, a pod koniec 2022 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną przez prokuraturę.

Jarosław Górczyński jest prezydentem Ostrowca Św. od 2014 r. To były poseł wybrany do Sejmu z list PSL w 2011 r. i były wiceprezydent Ostrowca (2006-2011).

Czytaj więcej

Skomentuj