1 / 6

Nowym ministrem rolnictwa i wicepremierem został Henryk Kowalczyk; Anna Moskwa – ministrem klimatu, Piotr Nowak – rozwoju i technologii, Kamil Bortniczuk – sportu i turystyki, a Grzegorz Puda – funduszy i polityki regionalnej – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Nowym ministrem rolnictwa i wicepremierem został Henryk Kowalczyk; Anna Moskwa – ministrem klimatu, Piotr Nowak – rozwoju i technologii, Kamil Bortniczuk – sportu i turystyki, a Grzegorz Puda – funduszy i polityki regionalnej – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

O godz. 17 prezydent Andrzej Duda dokonał wnioskowanych przez premiera zmian w rządzie.

Henryk Kowalczyk ministrem rolnictwa i wicepremierem

Na popołudniowej konferencji prasowej premier powiedział, że we wniosku skierowanym do prezydenta zaproponował zmianę na stanowisku ministra rolnictwa i rozwoju wsi – Grzegorza Pudę zastąpi Henryk Kowalczyk, który zostanie także wicepremierem.

– Problemy rolnictwa, rozwoju wsi, terenów wiejskich, na których żyje, mieszka, pracuje, kształci się ponad 40 proc. naszych obywateli to tak kluczowych temat tak, że chciałbym, aby ranga jego była jak najwyższa – powiedział Morawiecki.

Henryk Kowalczyk pełnił już kilka funkcji ministerialnych – zarówno w rządzie Beaty Szydło, jak i rządach Mateusza Morawieckiego – był ministrem środowiska w latach 2018-2019 i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów w latach 2015-2018. Grzegorz Puda pełnił funkcję ministra rolnictwa od 6 października ubiegłego roku, kiedy to zastąpił Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Grzegorz Puda ministrem funduszy i polityki regionalnej

Obecnie – poinformował szef rządu – w związku z nową perspektywą finansową w UE na lata 2021-2027 Grzegorz Puda zostanie ministrem funduszy i polityki regionalnej.

Obecnie fundusze i polityka regionalna podlegają ministrowi finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeuszowi Kościńskiemu – resorty finansów oraz funduszy i polityki regionalnej są jednak odrębnymi jednostkami organizacyjnymi. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej istnieje od listopada 2019 r., kiedy to zostało wyodrębnione w wyniku przekształcenia Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Anna Moskwa ministrem klimatu i środowiska

Kolejna zmiana dotyczy Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Premier poinformował, że Michał Kurtyka ze względów osobistych zdecydował o odejściu z funkcji szefa tego resortu i tę decyzję od jakiegoś czasu mu sygnalizował. Ministerstwem tym kierować będzie teraz Anna Moskwa – która w latach 2017–2020 była wiceministrem w ówczesnym Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Kurtyka pełnił funkcję ministra klimatu i środowiska od października 2020 r. Wcześniej był ministrem klimatu od listopada 2019 do października 2020 r., kiedy to funkcjonowały dwa odrębne resortu: klimatu oraz środowiska.

Piotr Nowak ministrem rozwoju i technologii

Ponadto premier poinformował, że Piotr Nowak – wiceminister finansów w latach 2015-2020, a ostatnio doradca szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie – zostanie ministrem rozwoju i technologii. “To bardzo dobrze znana mi osoba, ponieważ pracowaliśmy razem w Ministerstwie Finansów, a teraz przyjeżdża specjalnie, aby tę funkcję objąć, z USA, z instytucji międzynarodowych” – powiedział szef rządu o Nowaku.

Od czasu gdy z rządu odwołany został prezes Porozumienia Jarosław Gowin, który był wicepremierem oraz ministrem pracy, rozwoju i technologii, obowiązki ministra pełnił tu premier Morawiecki.

Kamil Bortniczuk ministrem sportu i turystyki

Kolejna zmian w rządzie, o której poinformował premier, to utworzenie Ministerstwa Sportu i Turystyki, którego szefem zostanie Kamil Bortniczuk. Dotychczas turystyka była nadzorowana przez wiceministra rozwoju i technologii – Andrzeja Guta-Mostowego, a sport podlegał Ministerstwu Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z którego został w tym tygodniu wyodrębniony.

Zmiany w rządzie zapowiadane były przez Zjednoczoną Prawicę od czasu odwołania z rządu Jarosława Gowina i opuszczenia obozu rządzącego przez Porozumienie. Wówczas z rządu odeszli też niektórzy współpracownicy Gowina, ale ostatecznie większość wiceministrów wywodzących się z ugrupowania byłego wicepremiera pozostała w Zjednoczonej Prawicy przechodząc do klubu parlamentarnego PiS.

Czytaj więcej

Skomentuj